YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiye Obama desteği
Obama ABD'yi ikiye bölen cami tartışmasında sessizliğini bozdu.
Camiye Obama desteği
15 Ağustos 2010 / 09:23 Güncelleme: 15 Ağustos 2010 / 09:26

Beyaz Saray'daki iftar yemeğinde yaptığı ve büyük yankı uyandıran konuşmasında Obama 11 Eylül saldırılarının enkazına yapılacak camiye tam desteğini açıklayarak İslam'ın şiddetle bir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

ABD'de 11 Eylül saldırılarının yapıldığı yerin yakınına cami yapılması kararı aylardır ülke gündeminin ilk sıralarında yer alırken Başkan Barack Obama 'yerel bir mesele' diyerek bugüne kadar sessizliğini korudu. Ancak önceki akşam Beyaz Saray'da verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşma ertesi gün tüm Amerikan gazetelerinin manşetindeydi. Büyük ses getiren konuşmada Obama İkiz Kulelerin yıkıldığı, Manhattan'daki Ground Zero'da (sıfır noktası) cami yapılması projesine desteğini açıkladı. İslam'ın şiddet barındıran bir din olmadığını anlatmaya dönük bir konuşma yapan Obama şu ifadeleri kullandı:

MÜSLÜMANLARIN DA HAKKI

'Bu konunun yol açtığı hissiyatları anlıyorum. Sıfır Noktası gerçekten kutsal bir alan. Ancak şunu net olarak söyleyeyim; bir vatandaş ve başkan olarak, Müslümanların da bu ülkedeki herkes gibi, dinlerinin gerektirdiği ibadetleri yerine getirmede aynı hakka sahip olduğunu düşünüyorum. Bu, yerel yasalara uygun biçimde, aşağı Manhattan'daki özel mülkiyet üzerine bir ibadet yeri inşa edilmesi hakkını da içeriyor. Burası Amerika ve dini özgürlüklere olan bağlılığımız sarsılmaz'.

TEK DÜŞMAN EL KAİDE

İslam'ın değil el-Kaide'nin düşman olduğunu ve İslam'ın büyük bir zenginlik barındırdığını söyleyen Obama "El-Kaide'nin davası İslam değil, tamamen çarpıtılmış bir İslam. Onlar dini lider değil, masum erkek, kadın ve çocukları öldürenlerdir" dedi. İftar yemeğinde Türkiye'yi, Washington Büyükelçisi Namık Tan izinde olduğu için Maslahatgüzar Süleyman Gökçe temsil etti. Yemeğe, aralarında Müslüman büyükelçi ve diplomatlar, ülkedeki Müslüman toplum temsilcileri, Kongre üyeleri, Hıristiyan ve Yahudi din adamları katıldı. 'Cordoba Evi' adı verilen İslam Kültür Merkezi ve cami inşası projesine New York belediyesinden kısa bir süre önce izin çıktı ancak protestolar devam ediyor. YENİ ŞAFAK
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler