YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camileri 'terör yuvaları' diye fişlemişler
New York Polis Teşkilatı'nın kentteki camileri "terör örgütü"gibi fişleyip, ibadete giden herkesi takibe aldığı ortaya çıktı. AP Ajansı'na göre, NYPD camiye casuslarını sokarak cemaat hakkında bilgi topluyor.
Camileri 'terör yuvaları' diye fişlemişler
29 Ağustos 2013 / 08:25 Güncelleme: 29 Ağustos 2013 / 12:35

Milyonlarca vatandaşını internet ve telefon aracığıyla takip ettiği için eleştirilen Amerika'da, bu kez New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) kentteki tüm camileri "terör örgütü" kapsamında izlemeye aldığı ve camilere casus yerleştirerek gizli bir bilgi toplama ağı kurduğu ortaya çıktı.

İlk olarak iki yıl önce Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) ile birlikte Müslüman grupları izleme skandalına imza atan NYPD, casusluk faaliyetlerinin yanısıra camileri "terörist" olarak fişleyerek yeni bir güvenlik tartışmasına yol açtı.

NYPD'nin içeriye soktuğu casusları sayesinde camideki vaizleri kaydettiği ve imamları takip ettiği ortaya çıktı.

Amerikan AP Ajansı'nın haberine göre, 11 Eylül saldırılarından sonra camilerle ilgili onlarca soruşturma gerçekleştiren NYPD, camilere giden herkesi "potansiyel terörist" olarak kabul ederek soruşturma kapsamına alıyor.

AP'nin elde ettiği ve NYPD'nin kamuoyuyla paylaşmadığı belge ve ifadelere dayanarak hazırladığı haberinde, NYPD'nin Terör Örgütleri Soruşturması (TEI) adı altında camilere "köstebek" sokarak bilgi topladığı yer alıyor.

AP, NYPD'nin suçla savaşırken ırkçı ayrımı yaparak yasaları çiğnemekle suçlandığının da altını çiziyor. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve iki insan hakları örgütü, bu uygulamaya karşı dava açtı. NYPD'nın direktörü Raymond Kelly ise, "New Yorkluları şiddetten veya terörist saldırılarından korumakla sorumluyuz. Kanunları ihlal etmiyoruz" diyerek savunma yaptı.

 

SABAH

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler