YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camilere saldırdılar
Camilere saldırdılar
20 Nisan 2011 23:46
Humus'ta silahlı kişilerin camilere saldırdığı bildirildi.

Suriye'nin Humus kentinde silahlı kişilerin, bazı camilere saldırdıkları bildirildi.

Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, silahlı kişiler, Humus'ta Halid Bin Velid Camisi başta olmak bazı camilere saldırarak, ses sistemini ele geçirmeye çalıştı.

Sabah namazından önce gerçekleştiği belirtilen saldırılara ilişkin Halid Bin Velid Camisi'nin müezzini Şeyh Muhammed Velid Tsum'un, ''Camiye abdesthanenin camını kırarak girdiler. Caminin ana kapısını kırdıktan sonra minareye çıkmaya çalıştılar ancak minareye açılan kapıyı açamadılar'' dediği kaydedildi. Silahlı kişilerin camideki ses sistemini çalıştıramadıkları belirtildi.

Kentteki Bab El Siba Camisi'nin müezzini Ammar El Talha, ''Sabah namazından önce evinde uyurken silahlı kişilerin evini bastığını ve kendisini silah zoruyla camiye götürdüklerini'' söyledi.

El Talha, ''Silahlı kişilerin camideki ses sistemini kullanarak sloganlar attıklarını'' kaydetti.

Çeşitli yabancı basın organlarında yer alan haberlerde tutuklandığı öne sürülen Ömer Bin El Hattab Camisi imamı Şeyh Mahmut El Dalati ise ''yaralandığı ve tutuklandığı yönündeki haberlerin asılsız ve fitne çıkarma maksatlı olduğunu'' söyledi.

Kentte, sabah namazından itibaren gün içinde çeşitli camilerin ses sistemleri kullanılarak cihad çağrıları yapıldığı bildirilmişti.

Humus İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bir açıklamada da kentteki semt ve halk komitelerinin çalışmalarına son verildiği bildirilerek, vatandaşlardan şüpheli durum ve şahısları acil durum hattına bildirmeleri ve olaylara müdahale etmemeleri istendi.

Humus başta olmak üzere çeşitli kentlerde yaşanan olaylar nedeniyle sokak ve mahalle sakinleri gönüllü birlikler oluşturmuş, yaşadıkları alanlara giriş-çıkışları kontrol altında tuttukları bildirilmişti. Bu gönüllü komitelerin, ülkedeki olayları provoke ettiği öne sürülen çok sayıda silahlı kişiyi yakalayarak güvenlik güçlerine teslim ettikleri belirtilmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler