YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler bile bombalandı
Camiler bile bombalandı
05 Şubat 2012 07:58
Suriye ordusu, Mevlit Kandili gecesinde Humus'ta düzenledikleri saldırıda en kanlı katliamı gerçekleştirdi: 345 kişi öldü. Esad yönetimi ise sorumluların "teröristler" olduğunu öne sürdü

Suriye'de muhaliflerle Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi arasındaki çatışmalar her geçen gün artarak devam ederken, ordu birliklerinin Humus kentinin Halidiye Mahallesi'ne düzenledikleri saldırıda en az 345 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Esad'ın eşi Esma Esad'ın memleketi olan Humus'taki saldırı Mevlit Kandili gecesi sabaha karşı gerçekleşti. Saldırının, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Arap Birliği'nin Suriye konulu tasarısının görüşülmesinin hemen öncesine gelmesi dikkat çekti.

EN KANLI OPERASYON

Muhalif kaynakların ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, Halidiye kentini tanklarla ve ağır makineli silah taşıyan askeri araçlarla kuşatan Suriye ordusu, sabahın erken saatlerine kadar saldırısını sürdürdü. Esad rejimine karşı halk ayaklanmalarının başladığı mart ayından bu yana yaşanan en ağır kayıplı saldırı olarak kayıtlara geçen olaylar sırasında mahalle sakinlerinin birçoğu evlerinde ve uykularında hayatını kaybetti. Bazı muhalif kaynaklar ölü sayısını yaklaşık 400 olarak açıklasalar da, bu rakamlar teyit edilemedi. Suriye yönetimi ise, saldırıyı yalanlamadı, ancak sorumlularının 'silahlı çeteler ve teröristler' olduğunu savundu. Resmi haber ajansı SANA, 'teröristler'in öldürdüğü güvenlik görevlileri ve askerlerle ilgili haberler yayımladı. Humus'taki saldırının şoku yaşanırken, bir başka saldırı haberi de başkent Şam'dan geldi. Şam'ın dış mahallelerinden Daraya'daki bir cenaze törenine katılanların üzerine ateş açan ordu birlikleri, 17 kişinin ölümüne neden oldu.

OBAMA'DAN SERT TEPKİ

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gece aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yüzlerce Suriye vatandaşının öldürüldüğünü belirterek "Esad'ın Suriye halkını yönetme hakkı yok. Halkının ve uluslararası toplumun gözünde meşruiyetini kaybetti " dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı da "katliam" olarak nitelediği Humus'taki saldırıyı şiddetle kınadı.

'KURŞUNLAR TÜRK KÖYLERİNE KADAR GELDİ'
Suriye ordusundan bir yetkili, ordu ile muhalifler arasında Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyünün karşısındaki Suriye'nin Aynelbeyda köyü ve civarında dün akşam çatışma çıktığını belirtti. Yöre halkının güvenli bölgelere ve Türkiye sınırına kaçmaya çalıştığı belirtildi. Çatışma ve silah sesleri, Türkiye tarafında da duyuldu. Güveççi Köyü'ndeki bazı evlere kurşun isabet ettiği de ileri sürüldü. Bu arada Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat köydekileri sokağa çıkmaması yönünde uyardı.

BÜTÜN DÜNYADA SURİYE ELÇİLİKLERİ HEDEFTE
Humus'taki katliamın ardından dünyanın çeşitli ülkelerindeki Suriye temsilcilikleri göstericilerin hedefi oldu. Suriye'nin Berlin, Londra, Atina, Kahire ve Kuveyt büyükelçiliklerinin önünde toplanan kızgın kalabalıklar bazı elçilik binalarına zarar verdi. Kahire'deki gösterilerde polisle protestocular arasında çatışmalar çıkarken, Londra'da elçiliğe zorla girmeye çalışan beş kişi gözaltına alındı. Tunus da, Esad rejimiyle çözümün imkânsız olduğunu açıklayarak Suriye Büyükelçisi'ni sınır dışı etme kararı aldı. Humus'taki olaylar Ankara ve İstanbul'da da protesto edildi.

YIKILAN CAMİDEN CESETLER ÇIKTI
Suriye ordusunun Humus kentine dün sabaha karşı düzenlediği saldırıda yıkılan camilerin enkazından onlarca ceset çıkarıldı. Humus'ta düzenlenen cenaze törenine katılan binlerce muhalif, Esad karşıtı gösterilerle cenazelerini kaldırdı. (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler