YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cami de pembe cemaati de
Cami de pembe cemaati de
20 Haziran 2015 16:46
Filipinler'de bulunan Pembe Cami renkli görüntülere sahne oluyor. Caminin mimarisinin yanı sıra camiye gelen cemaat de pembe giyiniyor.

Filipinler'de Müslüman azınlık güneyde yönetimle sürekli yaşadıkları çatışmalara karşın Ramazan ayında İslam öğretilerine uygun örf ve adetleri arasında ibadetlerini eda ediyor. Teravih namazına gitmeyi büyük bir sorumluluk olarak gören Müslümanlar, çocuklarını da küçük yaştan alışmaları için yanlarında camilere götürüyor.

Geleneklerini yaşatıyorlar

Ramazan ayını kendilerine karşı açılan savaşta İslami kimliklerini ortaya koymak için büyük bir nimet bilen Müslümanlar camilerini süsleyip ışıklandırıyor. Özellikle Maguindanao eyaletindeki Datu Suudi Ampatuan kasabasında bulunan Pembe Cami renkli görüntülere sahne oluyor. Caminin mimarisinin yanı sıra camiye gelen cemaat de pembe giyiniyor. Kur'an-ı Kerim okuyan çocuklar ve kadınlar Ramazan'ın manevi ruhunu yaşıyor. Filipinler'de Müslümanlar ülkenin Malezya ve Endonezya gibi çoğunluğu Müslüman olan ülkelere komşu olmasına karşın azınlık olarak yaşıyor. Bu ülkelerde yaşayan Müslümanların kendilerine has çeşitli örf ve adetleri var. Bu adet ve örfler özünde İslam öğretileri ile uyuşsa da kendi toplumuna has özellikler içeriyor. Ramazan ayında daha geniş şekilde ortaya çıkıyor.

Yardım ediyorlar

Filipinler'deki Müslümanlar Ramazan'da muhtaçlara yardım etmeye çalışıyor, zenginler “İslam'da herkes kardeştir" anlayışı içinde fakirleri sofralarına davet ediyor. Sadakalar ay boyunca gece yarısı dağıtılıyor. Fıtır zekatı cami imamları tarafından toplanmakta ve özellikle bildikleri, gerçekten muhtaç olup hakeden fakirlere dağıtılıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler