YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cameron: Türkiye 3000 yılında anca AB'ye girer
Cameron, Türkiye'nin yakın bir zamanda AB üyesi olamayacağı görüşünü yineledi.
Cameron: Türkiye 3000 yılında anca AB'ye girer
03 Haziran 2016 / 00:51 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 00:53

Cameron, İngiliz Sky New televizyonunda canlı yayına katılarak kanalın politika muhabirinin ve stüdyodaki vatandaşların İngiltere'nin AB üyeliğinin oylanacağı referandumla ile ilgili sorularını yanıtladı.

Cameron, Türkiye'nin yakın bir zamanda AB üyesi olamayacağı görüşünü yineledi: 1987'de başvurdular, 35 faslı tamamlamalılar, 3000 yılında katılabilirler.

Şu veya bu yönde oy kullanabilirsiniz ama Türkiye yakın bir zamanda AB'ye üye olmayacak.

Türkiye'nin AB üyeliği

İzleyicilerden gelen Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili soru üzerine de Cameron, Türkiye'nin yakın bir zamanda AB üyesi olamayacağı görüşünü yineledi.

"Türkiye'nin AB'ye üye olması onyıllar boyunca mümkün görünmüyor" değerlendirmesinde bulunan Cameron, şunları söyledi:

"1987'de başvurdular, 35 faslı tamamlamalılar, 3000 yılında katılabilirler. Şu veya bu yönde oy kullanabilirsiniz ama Türkiye yakın bir zamanda AB'ye üye olmayacak.

Bütün parlamentoların bu konuda veto hakkı var. Bu referandum kampanyasında bu konuda kaygılanmaya gerek yok.

Türkiye ile iş birliği yapmalı mıyız? Komşu bir ülke, Avrupa'nın sınırlarının güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız, sığınmacı sorununu halletmeliyiz, bunun için de evet, Türkiye ile iş birliği yapmalıyız. Ama bu Türkiye'nin yakın bir zamanda AB üyesi olması ile aynı şey değil."

Cameron, ayrılma yanlısı kampanya temsilcileriyle televizyonda karşılıklı bir tartışma içine girmekten kaçınıyor.

Cameron: Türkiye 3000 yılı civarında AB'ye üye olur

İngiliz televizyonunda konuşan Cameron, İngiltere'nin AB'den ayrılması için kampanya yürütenlerin İngiliz halkına "Türkiye'nin AB'ye girmesini engelleyemeyiz o yüzden bizim AB'den çıkmamız için oy kullanın" çağrısı yaptığını söyledi. Türkiye'nin AB'ye girmesinin uzak bir ihtimal olduğunu söyleyen Cameron bugünkü ilerleme hızıyla bunun gerçekleşmesinin on yıllar alacağını ve o aşamada bile buna itiraz edebilecek konumda olacaklarını belirtti.

The Guardian gazetesi için yapılan son ankete göre İngiltere'nin AB'den ayrılmasını isteyenler yüzde 52'ye karşı yüzde 48 ile ilk kez öne geçmiş durumda. Kararsızlar çıkarıldıktan sonra elde edilen bu oranlar, seçmenlerin yüzde 15'inin kararsız olması nedeniyle kolaylıkla değişebilecek nitelikte değerlendiriliyor.

 

 

Boş Boş Konuşmuş
 // Adil
Bu zata bakınca klasik İngiliz tipini görüyorum. Kaypak, güvenilmez, ihanete yatkın, sinsi, iki yüzlü, kibirli ama bir o kadar da ödlek ve bir o kadar sümsük. Kendi memleketinde böylelerine değer verilebilir belki ama bizim buralarda bu tip canlı varlıklar adam yerine konmaz ve dikkate alınmaz. ...
03 Haziran 2016 Cuma 16:10
Kasıntı
 // CEM
Sanki AB bulunmaz bir matahmış gibi bunun burnu kaf dağında.Kaldıki yakın bir zamanda AB diye bir şey olmayacak.Yani AB nin bir istikbali görünmüyor.Kaldıki İngiltere de sömürgeleri sayesinde şu anda refah içinde yarın ne olacağı meçhul.Zaten Türkiye AB ye girerse kendi ayağına sıkmış olur...
03 Haziran 2016 Cuma 12:25
Çok üzgünüm
 // Levent KORKMAZ
Cameron bey seninle acizane bir bilgi paylaşayım : Ne yazık ki dünya hayatının ömrü çok kalmadı yani öyle 2200 leri falan göremeyecek zavallı ingiliz sömürücüler. Hem aynı zamanda artık tekrar İslam ümmetinin yükseliş devri gelmiş bulunuyor. İzleyin ki önümüzdeki 30 yıl içerisinde Liderliğini Türkiyenin yaptığı bir islam ümmeti dünyaya hakim olacak evvel Allah. Buna ister gizli ilim de ister öngörü dünyanın kaderi size ancak yaşamak düşer yeniden bu malubiyeti !...
03 Haziran 2016 Cuma 11:21
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler