YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cameron: Bu bir çılgınlık
İngiltere Başbakanı David Cameron, finansal işlemler vergisi projesini 'çılgınlık' olarak değerlendirdi.
Cameron: Bu bir çılgınlık
26 Ocak 2012 / 16:48 Güncelleme: 26 Ocak 2012 / 16:53

İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya ve Fransa'nın önerisi olan, Avrupa genelinde finansal işlemler vergisi projesini ''çılgınlık'' olarak değerlendirdi.

Cameron, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Avrupa'nın büyümeyi güçlendirme arayışında olduğu bir dönemde finansal işlemler vergisini savunmanın ''çılgınlık'' olduğunu belirtti.

Avrupa'daki durumun geçen yıla göre bir parça daha iyi olduğunu ancak bazı şeylerin hala çözülmediğini vurgulayan Cameron, bu koşullar altında Avro Bölgesi'nin krizden çıkmak için hızlı kararlar almasının zorunlu olduğuna dikkati çekti.

İngiltere Başbakanı Cameron, ortak paranın hiçbir zaman yürüyemeyeceğini düşünen insanlardan olmadığını ifade ederek, ''Bakın ABD ve İngiltere'ye... Tüm başarılı para birliklerinin bazı ortak karakteristikleri var'' dedi.

Cameron, bu özellikleri, ''Para ve mali sistemin arkasında sağlam bir ortak merkez bankası; ekonomik şokları absorbe etmek için gerekli esneklikle birlikte mümkün olan en derin ekonomik entegrasyon ve Birliği oluşturan farklı ülkeler arasındaki dengesizlik ve gerilimlerin üstesinden gelmek için ortak tahvil, bütçe transfer sistemi'' olarak sıraladı.

Avro Bölgesi'nde bu özelliklerin birinin bile bulunmadığını ve bundan üzüntü duyduğunu ifade eden Cameron, ''Bunun kolay olduğunu iddia etmiyorum. Her ülke için zorlu tedbirler ve radikal aşamalar bulunuyor. İngiltere, bunların ne kadar gerekli ancak ne kadar zor olduğunu bildiği için Avro Bölgesi'ne üye olmadı'' diye konuştu.

Cameron, ülkesinin Avrupa'nın hem ekonomik alanda hem de siyasi güç olarak başarısını istediğini vurgulayarak, ''İngiltere, Avrupa Birliği'nin üyesidir ve kendiliğinden üye olmamıştır, üyeliği seçtiği için üye olmuştur'' dedi. AA

Cameron uyandı...
 // ibrahim çelikoğlu
Paranoit düşüncede hayal ürünü yatar.Paranoit düşüncesiz yaşam hayvanlara aittir.Bizim aklımızın aldığı;Almanya çok güçlü ekonomiye sahiptir.Devamı için pazar lazımdır.Bu pazarın oluşması için ihtiyaç şarttır.Pazar ortak değil,sömürüyse;"öldür ve postunu çıkar"olması şarttır.Almanya oluşturduğu bu topluluğun şimdi postunu çıkarma aşamasında.Beraber olduğu devletlerin daha çok çökmesi,rekabetini yitirmesi aşamasında.Bunu başarırsa, kendi...
26 Ocak 2012 18:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler