YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Büyük Üstad’ Mason Quillardet’ten ilginç açıklama
‘Büyük Üstad’ Mason Quillardet’ten ilginç açıklama
‘Büyük Üstad’ Mason Quillardet’ten ilginç açıklama
16 Nisan 2008 / 10:06 Güncelleme: 16 Nisan 2008 / 00:00

Türkiye'deki başörtüsü yasağını destekleyen Fransa Büyük Doğu Locası, “soykırım” iddialarına haklılık kazandırmak amacıyla Ermenilere her türlü desteği veriyor. Masonların Büyük Üstad'ı Jean-Michel Quillardet, diasporanın 24 Nisan'da Paris'te düzenleyeceği etkinliklere iştirak ederek konuşma yapacak.Ermeni dernekleri, Seine Nehri kıyısındaki törenin ardından Türkiye'nin Turizm ve Kültür Müşavirliği'ne doğru protesto yürüyüşüne geçecek. Büyük Üstad Quillardet, Şubat ayında yaptığı açıklamada, iki yıl önce Türkiye'deki Özgür Masonlar Büyük Locası'nı ziyaret ettiklerini ve biraderlerine "Soykırım sorunu üzerine çalışın, Türk halkının sorumluluğunu gizlemeyin" diyen Quillardet, Türkiye'deki açıklamalarının loca içerisinde "zihinleri uyandırdığına" dikkat çekerek, bazı Türk biraderlerin daha sonra yanına gelip "Konuşmakta haklıydın, çünkü bu ülkede bu konudan bahsetmiyoruz." dediğini ifade etmişti. Bu durum, Özgür Masonlar Büyük Locası ve Fransa'daki Büyük Doğu arasında bir gerilime yol açsa da ilişkiler sonradan yeniden düzeldi. Quillardet, 8 Nisan'da Özgür Masonlar Büyük Locası ve bazı Avrupa ülkelerinden masonlarla Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu Türkiye'ye gelişinin arifesinde ziyaret etmişlerdi. Başörtüsü yasağına da değinen Quillardet, "Türkiye'deki üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması geriye gidiştir. Örtü, kadınlığı saklıyor. Bunun için İncil'e bakmanız yeterli. Ben kamuoyunun her zaman haklı olduğunu düşünmüyorum. Halk yanılabilir, demokrasiye karşı çıkabilir." demişti.


Türkiye gündemini yakından takip eden ve zaman zaman açıklamalarıyla tartışmalara katılan Fransa Büyük Doğu Locası masonları, Ermenilerin soykırım iddialarına destek için yeniden eyleme geçiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki başörtüsü yasağının kalkmasına ilişkin yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Fransa Büyük Doğu Locası'nın Büyük Üstad'ı Jean-Michel Quillardet, Ermeniler tarafından soykırımı anma günü olarak kutlanan 24 Nisan'da Paris'te bir konuşma yapacak. Quillardet'nin konuşacağı Seine Nehri kıyısındaki tören, Ermeni derneklerinin 24 Nisan vesilesiyle düzenledikleri etkinliklerin başında geliyor. Ermeniler, konuşmaların ardından Champs-Elysees Caddesi'nde bulunan Türkiye'nin Turizm ve Kültür Müşavirliği bürosuna doğru yürüyerek Türkiye'yi protesto edecek. Fransız Büyük Üstad, geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamada iki yıl önce Türkiye'deki Özgür Masonlar Büyük Locası'nı ziyaret ettiklerini ve Türk biraderlerine "oldukça diplomatik bir şekilde" soykırım sorunu üzerine çalışmalarını istediklerini açıklamıştı. Ziyarette, biraderlerine "Türk halkının sorumluluğunu gizlemeyin" diyen Quillardet, Türkiye'deki açıklamalarının loca içerisinde "zihinleri uyandırdığına" dikkat çekerek, bazı Türk biraderlerin daha sonra yanına gelip "Konuşmakta haklıydın, çünkü bu ülkede bu konudan bahsetmiyoruz." dediğini ifade etmişti. Bu durum, Özgür Masonlar Büyük Locası ve Fransa'daki Büyük Doğu arasında bir gerilime yol açsa da ilişkiler sonradan yeniden düzeldi. Quillardet, 8 Nisan'da Özgür Masonlar Büyük Locası ve bazı Avrupa ülkelerinden masonlarla Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu Türkiye'ye gelişinin arifesinde ziyaret etmişlerdi. Türkiye'deki gelişmeleri yakından izleyen Quillardet, Şubat ayında Zaman'a yaptığı açıklamada üniversitelerde başörtüsü serbestisinin laikliğin yeniden tanımlanması yolunda tehlikeli bir gedik olduğunu belirterek başörtüsünün aslında İslami olmadığını ve Kur'an'da yer almadığını söylemişti.


Lyon'da soykırım anıtı bilmecesi


2006 yılında Lyon şehrinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kayıtlı, değişiklik yapılması yasaklanan bir meydana dikilen Ermeni soykırımı anıtının geleceği bilmeceye döndü. Lyon İdari Mahkemesi, Lyon Büyükşehir Belediyesi ve Lyon Valiliği'nin anıtın inşasına izin veren ruhsatlarını iptal etti. Anıtın dikildiği Antonin-Poncet ve Bellecour Meydanları Koruma ve Muhafaza Derneği, başından beri UNESCO'nun tarihî sit ilan ettiği alana anıt dikilmesine karşı çıkıyordu. Bu amaçla bir kampanya başlatan dernekler başarılı olamayınca konuyu yargıya taşımıştı. Dernek, anıtın başka yere kaldırılmasını talep ediyordu. Davayı dört celsede görüşerek karara bağlayan Lyon İdari Mahkemesi, üç buçuk metre uzunluğundaki anıtın yasal olmadığına karar verdi. Şimdi, Ermenilere söz veren Lyon Belediye Başkanı Gerard Collomb'un çabaları sonucu dikilen soykırım anıtının geleceğinin ne olacağı tartışılıyor. Fakat mahkeme bu kararının anıtın kesinlikle yıkılması anlamına gelmeyeceğini bildirdi. Ermeni Anıtı Derneği Başkanı Jules Mardirossian, Fransız basınına yaptığı açıklamada, anıtın yıkılmayacağını bildirerek durumunun yasallaştırılacağını söyledi. Paris, Zaman


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler