YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük Türk ve Arap iddiası!
Ürdün'de bir gazete, CIA eski analisti Edward Snowden'ın yeni belgeleriyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Gazete, 'Snowden'ın yeni belgeleri, Türk ve Arap dünyasında bomba etkisi yapacak' diye yazdı
Büyük Türk ve Arap iddiası!
01 Mayıs 2014 / 09:06 Güncelleme: 01 Mayıs 2014 / 09:12

Timetürk'ün haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (NSA) dünya çapındaki dinlemegözleme bilgilerini sızdıran eski CIA analisti Edward Snowden, Rusya'ya kaçmıştı. Kremlin'in himayesinde çok özel bir villada yaşayan Snowden'la ilgli ilginç bir iddia ortaya atan Ürdün'de yayımlanan Al Arab Al Yawm gazetesi, "Yeni belgeler geliyor" diye yazdı.

CIA ile anlaşma

Gazete, "Aralarında Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in de olduğu bazı liderlerin kapalı kapılar ardında ABD ve CIA'le yaptığı anlaşmaların ortaya çıkacağını söyleyen kişi, Snowden'a çok yakın bir kaynak. Bu kişi kendisinin de dahil olduğu ekibin belgeleri beş farklı dile çevirisinin tamamlandığını belirtti. Bu belgelerin içinde Suriye ve Türkiye'yle de ilgili bazı bölümlerin olduğunu üstüne basa basa söyledi" diye yazdı.

Vatan haini

Bu arada ABD'nin vatan haini ilan ederek geri iadesini istediği Edward Snowden'ın, Rusya Federal Göçmenlik Servisi'ne geçici sığınma talebi için gerekli başvuruyu yaptığı öğrenildi. Kremlin'in baskısıyla, bu belgenin birkaç hafta içinde Snowden'a teslim edileceği iddia edildi. Snowden'ın belgeleri olmamasına rağmen Kremlin tarafından gönderilen 4 özel korumayla gezmesi, ülkede muhaliflerin de tepkisini çekmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler