YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük takas bugün...
Bugün Hamas esir asker Şalit’i, İsrail 27’si kadın 477 Filistinli tutukluyu bırakıyor. Hamaslı Ebu Marzuk, bazı tutukluları Türkiye, Katar ve Suriye’nin kabul edeceğini açıkladı...
Büyük takas bugün...
18 Ekim 2011 / 07:02 Güncelleme: 18 Ekim 2011 / 08:57

İsrail ile Hamas arasındaki tutuklu takası anlaşması bugün hayata geçiriliyor. İsrailli asker Gilad Şalit ile 1027 Filistinli tutukludan 477’si bugün özgürlüklerine kavuşuyor. Anlaşmanın ilk aşamasının uygulanmasına bugün TSİ 12.00’de başlanacak. Kapanış Vakti adlı operasyon kapsamında Şalit önce Mısır’ın Sina tarafına geçirilip İsrailli yetkililere teslim edilecek. İsrail ordu yetkilileri, sağlık durumunu inceledikten sonra Şalit’in döndüğünü resmen ilan edecek. Tel Aviv’in güneyindeki Tel Nof askeri üssünde ailesiyle buluşacak Şalit için Başbakan Benyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Genelkurmay Başkanı Beni Gantz’ın katılacağı bir askeri tören de yapılacak. Törenden sonra Şalit ve ailesi, Mitzpe Hila’daki evlerine doğru doğru helikopterle yola çıkacak.

Ordunun 2006’dan beri esir tutulan Şalit’in geri döndüğünü açıklamasıyla birlikte İsrail Cezaevleri İdaresi de, Tel Aviv’deki iki cezaevinde toplanan 477 Filistinli tutukluyu serbest bırakmaya başlayacak.

‘Dokuz kadın tutuklu için üzgünüz ama...’

Öte yandan Hamas’ın Şam’daki siyasi liderlerinden Musa Ebu Marzuk İsrail’in serbest bırakacağı Filistinli tutukluları Türkiye, Katar ve Suriye’nin kabul edeceğini açıkladı. Londra merkezli El Hayat gazetesine konuşan Marzuk, İsrail cezaevlerinde bulunan tüm kadın tutukluların serbest bırakılmasını sağlayamadıkları için de özür diledi.  Dokuz kadının tutukludan anlaşmayı imzaladıktan ve salıverilecek isimlerin yayımlanmasından sonra haberdar olduklarını belirten Ebu Marzuk, önceki gün çıkan ‘takasın bu sebeple ertelenebileceği’ iddiasını da reddedip “Ne İsrail ne de tutuklularla ilgili kurumlar onlardan bahsetti. Üzgünüz ama bu konuyu yeniden müzakereye açıp anlaşmanın uygulamasını iptal edemezdik” dedi.

UÇAKLAR BİR HAFTA ORTADOĞU’DA 

ABD’den büyük takas tatbikatı

Öte yandan anlaşmanın son anda bozulmasından çekinen ABD, Ortadoğu’da bir hafta sürecek dev bir hava tatbikatı başlattı. ABD, Akdeniz’den Hürmüz Körfezi’ne dek bir alandaki tatbikatla,  Ortadoğu’da olası kriz halinde Hava Kuvvetleri’nin nakliye ve tahliye gücünü test etmeyi hedefliyor. Şalit’in bırakılacağı saatlerde ABD nakliye uçakları, İsrail ve Suudi Arabistan’a inip olası olumsuzluğa karşı hazırlıklı olacak. Takasın yapılacağı saatlerde ayrıca İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan orduları da alarm düzeyini en üst seviyeye çıkaracak. 

YÜKSEK YARGI İTİRAZLARI ELE ALIYOR

İsraillilerin çoğu takası destekliyor

TUTUKLU takasına özellikle yakınlarını saldırılarda kaybeden İsrailliler karşı çıkıp Yüksek Mahkeme’de Filistinlilerin salıverilmesine karşı bireysel itiraz haklarını kullanırken, İsrail’de yapılanki bir anket, halkın çoğunun anlaşmayı desteklediğini gösterdi. Dahaf Enstitüsü’nün yaptığı ve Yediot Ahranot’ta yayımlanan ankete katılanların yüzde 79’u tutuklu takasını desteklediğini söyledi. 500 kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 14’ü anlaşmaya karşı olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN ADAYLIĞI İPTAL EDİLSİN

Knesset Olimpiyat ‘intikamı’ peşinde

İsrail Parlamentosu Başkan Yardımcısı Danny Ayalon’un öncülüğündeki bir grup vekili, ABD ve Avrupa’daki ‘İsrail dostu’ parlamenterlerle birlikte Türkiye’nin 2020 Yaz Olimpiyatları adaylığına karşı uluslararası kampanya başlattı. İsrail basını, ‘Knesset’in intikam aldığı’ ve ‘intikamın beklenmedik yönden gelip ağır bedeli olabileceği’ yorumu yaptı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge’ye yazdığı mektupta Türkiye’nin adaylığının iptalini isteyen Ayalon, ‘Türkiye’nin ev sahipliği, genelde Batı’nın, özelde de Olimpiyatlar’ın itibarını lekeleyecek” dedi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler