YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bütün İsrail kurtarılabilir”
"Bütün İsrail kurtarılabilir”
"Bütün İsrail kurtarılabilir”
06 Nisan 2008 / 19:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedictus’un bir süre önce Müslümanların büyük tepkisine yol açan İslamiyet ve Peygamberi Hz. Muhammed’le ilgili yakışıksız göndermelerde bulunmasının ardından Vatikan’da paskalyadan önceki son cuma olan


Hayırlı Cuma’da okunan bir duada Musevilere Hıristiyanlığa geçmeleri yolunda bir çağrıya yer vermesi Musevi örgütlerini ayağa kaldırdı. Vatikan, Museviliğe saygılı olduğunu açıklamasına rağmen tepkiler dinmedi ve Musevi örgütleri, Vatikan’ın endişeleri giderecek ölçüde geri adım atmadığını belirttiler.
Geçen şubatta Vatikan yaptığı bir düzenlemeyle Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olan Hayırlı Cuma’da okunan Latince bir duayı gözden geçirerek, duadaki Musevilerin Hz. İsa (gerçeği) karşısında kör olduğunu belirten bölümle Tanrı’dan Musevilerin kalplerindeki örtüyü kaldırmasını dileyen başka bir ifadeyi çıkardı.


"BÜTÜN İSRAİL KURTARILABİLİR"


Ancak bu düzenleme Musevileri memnun etmedi. Museviler, duanın değiştirilen şeklinde dahi Hz. İsa’nın bütün insanlığın kurtarıcısı olarak görülmesi davetine yer verildiğini, ayrıca “Bütün İsrail kurtarılabilir” ifadesiyle de kendilerine ima yoluyla Hıristiyanlığa geçmelerinin telkin edildiğini belirttiler. Musevi örgütleri, bütün bu ifadelerin duadan çıkarılması gerektiğini savundular.


Papa 16. Benedictus’un ay sonunda ABD’ye yapacağı gezi öncesinde patlak veren tartışmaya, ABD’deki “Anti-Defamation League” (karalamacılığa karşı birlik) adlı Musevi örgütü de katıldı. Örgüt, Vatikan’ın başkasını (Musevileri) dinini değiştirmeye çağrılmasına açıkça karşı çıkmamasını eleştirerek, Katolik Kilisesi’nin “iki adım ileri, 3 adım geri attığını” vurguladı.

Milliyet
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler