YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Butto'nun partisi ile Şerif'in partisi çoğunluğu a
Butto'nun partisi ile Şerif'in partisi çoğunluğu a
Butto'nun partisi ile Şerif'in partisi çoğunluğu a
20 Şubat 2008 / 07:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Suikastlar ve intihar saldırıları yüzünden zor günler yaşayan Pakistan'da genel seçim de siyasî belirsizliğe çare olamadı. Kampanya döneminde öldürülen Benazir Butto'nun partisi (PPP) 86 sandalyeyle birinci olurken, 1999'daki darbeyle sürgüne gönderilen Navaz Şerif'in kontrolündeki grup 65 milletvekili çıkardı. Ağır bir yenilgi alan Müşerref'in destekçileri ise sadece 37 sandalye kazanabildi. Hindistan'dan gelen Müslüman göçmenlerin kurduğu Muhacir Kavim Hareketi 18, Peştunların Avami Ulusal Partisi 13 temsilcilik elde etti. Bağımsızların da 20 sandalye ile parlamentoda temsil edilmesi bekleniyor. Resmî olmayan seçim sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına hükümet kuramıyor. PPP'nin lideri Benazir Butto'nun eşi Asıf Zerdari seçime girmediği için başbakan olamıyor. Navaz Şerif ise siyasî yasağı sebebiyle milletvekili seçilemedi. ABD, Pakistan'da askerî yönetimden sivil yönetime geçişin en önemli virajlarından biri olarak görülen seçimleri, 'demokrasinin tam olarak yapılandırılmasında ileri bir adım' olarak niteledi ve tüm tarafları seçim sonuçlarını kabul etme konusunda uyardı.


Siyasi gözlemciler, Asıf Zerdari'nin yönettiği bir PPP'nin kendisine siyasi ortak bulamayacağı görüşünde. Hükümeti eski başbakanlardan Navaz Şerif'in partisinin kuracağı görüşü hakim. Devlet Başkanı Müşerref'e yakın duran PML-Q'ya ise hükümette ortak olma konusunda şans tanınmıyor. Hükümeti PML-N'nin kurması durumunda siyasi yasaklı Navaz Şerif'in yerine başbakanlık için eski devlet başkanlarından Ziya ül Hak'ın oğlu İcaz ul Hak'ın adı geçiyor. Hükümeti PPP kurduğu takdirde başbakanın Mahdum Emin Fehim olacağı söyleniyor. Halihazırda Milli Meclis için dört koltuğun boş olduğu hatırlatılarak Navaz Şerif'in partisinin iktidara gelmesi durumunda bu koltuklardan birinin, yapılacak bir yerel seçim ile Şerif'e kazandırılarak başbakanlık yolunun açılabileceği de tahminler arasında. Bununla beraber Şerif'in Zerdari ile bir koalisyona girip girmeyeceği de kulislerde tartışılıyor. Şerif'in bağımsızları yanına alarak rahatlıkla bir hükümet kurabileceği, bununla beraber Devlet Başkanı Müşerref ile çalışmak istemediğini belirtmesi göz önüne alındığında Müşerref ile ilişkisinin nasıl olacağının belirsizliğine dikkat çekiliyor. Seçimde en büyük yenilgiyi İslami Cemaatler Birliği (MMA) aldı. İslami Cemaatler Birliği'nin bir kanadı seçimleri boykot edeceğini duyurmuştu. MMA'nın diğer kanadının lideri Fazlurrahman ise federal meclise girecek kadar oy alamadı. Seçimlerin diğer mağlubu PML-Q'nun Genel Sekreteri Şecaat Hüseyin, eski Dışişleri Bakanı Hurşit Kasuri ve eski Federal Meclis Başkanı Amir Hüseyin de parlamentoya giremiyor. Pakistan'ın en çok okunan İngilizce gazetelerinden The News, sonuçları 'Demokrasi'nin intikamı' manşetiyle duyururken Dawn Gazetesi 'Müşerref ve yanlıları seçmenin gazabına uğradı' manşetiyle çıktı. Ülkeyi sarsan şiddet olaylarına rağmen seçimi demokratik bir ortamda yapmayı başaran Pakistan'da halk şimdi, bir milli mutabakat hükümeti kurulmasını ve ülkenin büyük problemlerinin şahsi kavgalara girilmeden uzlaşma ile çözülmeye başlanmasını istiyor.


Muhalefet taraftarları sokaklarda


Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in desteklediği iktidar partisi, muhalefet partileri karşısında yenilgiye uğradı. Müşerref'in istifasını isteyen muhalefet taraftarları, sonuçların açıklanmasının ardından zafer kutlamaları için sokaklara döküldü. Suikasta kurban giden Butto'nun partisi ile eski başbakanlardan Navaz Şerif'in Müslüman Birliği'nin, koalisyon için işbirliği yapabileceği belirtiliyor. Bu durumda 272 sandalyeli mecliste, Müşerref'i azledebilecek üçte iki çoğunluk sağlanabiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler