YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush'un kurtarma paketi, 205'e karşı 228 oyla redd
Bush'un kurtarma paketi, 205'e karşı 228 oyla redd
Bush'un kurtarma paketi, 205'e karşı 228 oyla redd
30 Eylül 2008 / 09:56 Güncelleme: 30 Eylül 2008 / 00:00

Temsilciler Meclisi, ABD Hükümeti'nin 700 milyar dolarlık kurtarma planını 205'e karşı 228 oyla reddetti. Hayal kırıklığına uğradığını açıklayan Başkan Bush ekonomi kurmaylarını acilen toplantıya çağırdıABD'de Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Başkan George W. Bush ve 2 büyük partinin yöneticilerinin bütün uyarılarına karşın 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma paketini reddetti. Yapılan oylamada paket 205'e karşı 228 oyla reddedildi. Demokrat Parti milletvekillerinin çoğunluğu olumlu oy kullanırken Cumhuriyetçi Partili milletvekilleri ise pakete karşı oy verdi.


Başkan Bush, paketin geçmemesinin ekonomiye felaket etkisi yapabileceğini söylemişti. Bush'un uyarılarına karşın Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi muhafazakarlar “bir çeşit sosyalizm” olarak adlandırdıkları pakete karşı çıkmayı son anda da sürdürdü. Pakete ilişkin bir süredir yürütülen mutabakat görüşmelerinde planın ana hatları üzerinde anlaşmaya varılmıştı.


Paketinin reddedilmesinin ardından açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto, Başkan Bush'un oylama sonucundan büyük hayal kırıklığına uğradığını, ekonomi kurmaylarını acilen olarak toplantıya çağırarak bundan sonraki adımları görüşeceğini söyledi.


MECLİS YENİDEN TOPLANIYOR


Cumhuriyetçiler, sonucun negatif çıkmasından “partizanca” konuşan Meclis Başkanı Nancy Pelosi'yi sorumlu tuttular. Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama ise paketin başarısızlığa uğramasına karşın ekonomiyi kurtaracak yeni bir paketin mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi. Bu arada Temsilciler Meclisi, borsadaki şok düşüşün ardından perşembe günü yeniden toplanma kararı verdi.


Paket ne öngörüyordu?


ABD'de son yılların en büyük devlet müdahalesi niteliğini taşıyan 700 milyarlık kurtarma paketi, bankalar ve finans kuruluşlarının elindeki batık kredileri devletin üstlenebilmesini, ayrıca Hazine'nin de temsil edileceği bir Finansal İstikrar Denetleme Kurulu oluşturulmasını öngörüyordu. Plana göre, ilk 350 milyar dolarlık bölüm Hazine Bakanı'nın inisiyatifine bırakılıyordu. İkinci 350 milyar dolarlık bölümün kullanıma girmesine ise Kongre'nin itiraz etmemesi şartı getiriliyordu.


Borsada tarihi düşüş


ABD'de Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinin, kurtarma paketini reddetmesinin ardından New York Menkul Kıymetler Borsasında Dow Jones, tarihinde ilk kez 777.68 puan kaybetti. ABD'de televizyonlarda yapılan analizlere çıkan ekonomistler “Bu artık Wall Street krizi değil, hepimizin sokağındaki (Street) kriz” yorumunu yaptılar ve acil önlem alınması gerektiğini belirttiler. Yorumlarda krize “kapitalist sistemin değil, aşırı hırsın ve aç gözlülüğün” neden olduğu değerlendirmeleri de yer alıyor. New York borsasında gayri resmi kapanışa göre Nasdaq endeksi de 199.61puan (yüzde 9.14) kaybetti. Öte yandan haberin duyulması Latin Amerika borsalarında da şok etkisi yarattı. Brezilya'da Sao Paulo borsasında endeks 10.2 puan birden düşünce işlemlere kapatıldı. Meksika borsası 5.5 puan, Bouenos Aires borsası 7.5 puan, Şili borsası 4.9 puan düştü. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler