YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush'un Irak işgali yalanı deşifre oldu!
ABD’nin Irak işgali için öne sürdüğü gerekçelerin yalan olduğu resmen kanıtlandı. O dönem CIA tarafından hazırlanan rapor açıklandı ve Saddam’ın kitle imha silahı ürettiğine dair bilgilerin eksik olduğu anlaşıldı.
Bush'un Irak işgali yalanı deşifre oldu!
22 Mart 2015 / 11:20 Güncelleme: 22 Mart 2015 / 11:23

ABD’nin 2003 Irak işgali öncesinde hazırlanan istihbarat raporunda, Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahı ürettiği iddiasının teyidi için yeterli delil olmadığına dair dönemin ABD Başkanı George Bush ve yönetimine bilgi verildiği resmen kanıtlandı.

İlk kez gizliliği kaldırıldı

Bush yönetiminin, Irak’ta kitle imha silahı ürettiği iddiasına dayanak gösterdiği ve ABD Kongresi’nden Irak’ı işgal etmek için yetki almakta kullandığı istihbarat raporunun gizliliği kaldırıldı. Vice News’ün, CIA’den edindiği raporda yer alan istihbarat birimlerinin değerlendirmesinde, Saddam yönetiminin kitle imha silahı üretme programı yürüttüğü iddialarına ilişkin kilit konularda bilgi eksikliği olduğu vurgulanıyor.

El Kaide iddiası çürütüldü

Gizliliği kaldırılan CIA raporunda Irak’ın kitle imha silahı üretim programına devam ettiği ancak bu silahlara ilişkin anahtar konumdaki birçok önemli bilginin eksik olduğu kaydediliyor. Bush yönetimi ise savaş öncesi açıklamalarda, istihbarat raporlarının sarsılmaz biçimde Irak’ta kitle imha silahı bulunduğunu teyit ettiğini savunmuştu.

Raporda dikkat çeken bir husus ise Saddam Hüseyin’in nükleer silaha sahip olma niyeti olmasına karşın bunu yapabilecek materyalinin bulunmadığı ve yakın zamanda bunu yapabilecek kapasitesinin de olmadığının Bush yönetimine bildirilmiş olması. Raporda, Irak rejimi ile El Kaide arasında operasyonel bir bağ bulunamadığı da kaydediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler