YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush'un çiftliğinin karşısında uzun süre eylem yap
Bush'un çiftliğinin karşısında uzun süre eylem yap
Bush'un çiftliğinin karşısında uzun süre eylem yap
13 Ağustos 2008 / 11:31 Güncelleme: 13 Ağustos 2008 / 00:00

Irak Savaşı'nda oğlunu kaybettikten sonra ''savaş karşıtı eylemciye'' dönüşen ve ABD Başkanı George W. Bush'un çiftliğinin yakınında uzun süre kamp kurarak, medyanın ilgi odağı olan Cindy Sheehan, Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde, Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye karşı yarışacak.
        


Sheehan'ın, hiçbir partiye bağlı olmadığı ve seçime bağımsız aday olarak katılacağı belirtildi. San Francisco seçim yetkilileri, Seehan'ın, seçime katılmak için yeterli imza topladığını doğruladı. Sheehan, büyük oğlunu Irak Savaşı'nda kaybettikten sonra, ABD'de savaş karşıtı hareketin sembolü haline gelmişti. Başkan Bush'un Texas'taki çiftliğinin dışında kamp kuran Sheehan, katıldığı savaş karşıtı protesto gösterilerinde kurallara uymadığı için tutuklanmıştı.
        


Cindy Sheehan, Demokrat Parti California Milletvekili olan Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı Nancy Pelosi'nin, Irak Savaşı'na giden fonları kesmekte başarısız olduğunu savunuyor ve bu nedenle seçime girmeye karar verdiğini belirtiyor. Demokrat Partililer, 2006 yılında yapılan kongre seçimlerinde, kongrenin her iki kanadında da çoğunluğu ele geçirmişti.
        


Nancy Pelosi'nin sözcüsü Drew Hammill, Pelosi'nin, Sheehan'a karşı seçimde yarışacak olmayı memnuniyetle karşıladığını ve Sheehan'a ''büyük saygısının'' bulunduğunu kaydetti. ABD'de Kasım ayında başkanlık seçimi yapılacak aynı zamanda kongre üyeleri yenilenecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler