YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush’un bozduğunu Obama inşa edebilecek mi?
Bush’un bozduğunu Obama inşa edebilecek mi?
Bush’un bozduğunu Obama inşa edebilecek mi?
14 Haziran 2008 / 10:27 Güncelleme: 14 Haziran 2008 / 00:00

George W. Bush’un başkanlığı döneminde uyguladığı savaş politikaları  dünyayı yıkımın eşiğine getirdi. Bu müdahaleler dünyanın birçok yerinde ABD karşıtlığının artmasına neden oldu.


Tam bu sıkıntılı dönemde Barack Obama ABD tarihindeki ilk siyah başkan adayı oldu. Başkanlığın en güçlü adayı olarak görünen Obama’nın aslında ‘Müslüman olduğu’, ‘medresede dini eğitim gördüğü’ iddialarının bir tesadüf mü yoksa Afganistan ve Irak işgalleriyle Müslüman dünyanın nefretini kazanan ABD’nin bu manipülasyonla tekrardan İslam dünyasının kalbini kazanmaya dair küresel bir mühendislik projesi mi? Şimdilik büyük bir çoğunluk tarafından ‘umut’ olarak görüldüğü kesin…


Pew'in anketinde siyahi başkan adayına ABD karşıtlığında yüzde 77 ile önde olan Türkiye dahil 21 dünya ülkesinden 'tam' destek çıktı..


ABD'nin saygın araştırma kuruluşu Pew'in her yıl hazırladığı küresel eğilimler raporunda, Türkler ABD'yi düşman olarak görme konusunda yine birinci çıktı. Türklerin yüzde 70'i ABD'yi 'düşman' olarak görüyor. ABD'ye olumsuz bakanların oranı yüzde 77'ye çıkarken, olumlu bakanlar bir önceki rapora göre 3 puanlık artışla yüzde 12'ye yükseldi. Bu artış sonuç belgesinde son dönemde Türkiye'nin PKK terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonuna ABD'nin destek vermesinin etkisi olarak yorumlandı.


EN ÇOK FRANSA SEVİYOR


"Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerini kimin kazanmasını istersiniz" sorusuna ise Türkiye'den Obama'ya destek çıktı. Obama yüzde 20 ile Türkiye'de en çok istenen başkan adayı... Bush'a olan güven ise yalnızca yüzde 2. Obama, anketin yapıldığı 23 ülkeden 21'inde Cumhuriyetçi rakibi John McCain'den daha yüksek destek aldı. Endonezya, Lübnan, Pakistan, Nijerya ve Türkiye gibi Müslüman nüfuslu ülkelerde Obama rakibini ezerken, bir tek Ürdün ve ABD'de John McCain önde çıktı. Fransızların yüzde 84'ünün başkan görmek istediği Obama hakkındaki yaygın görüş ABD'nin dünyadaki 'kötü imajını' düzelteceği yönünde.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler