YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Irak'ta ve Ortadoğu'da özgürlüğün sembolü oldu
Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Irak'ta ve Ortadoğu'da özgürlüğün sembolü oldu
Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Irak'ta ve Ortadoğu'da özgürlüğün sembolü oldu
16 Aralık 2008 / 07:45 Güncelleme: 16 Aralık 2008 / 00:00

Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Irak'ta ve Ortadoğu'da özgürlüğün sembolü oldu. Ellerine birer ayakkabı alıp sokağa dökülen binlerce Iraklı işgale son derken gözaltındaki el Zeydi'nin serbest bırakılması için dünya medyası ve yüzlerce avukat harekete geçti.Irak'a veda ziyaretine giden Amerikan Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci başta Irak olmak üzere neredeyse tüm dünyada kahraman ve yılın adamı ilan edildi. Kahire merkezli yayın yapan El Bağdadiye televizyonu muhabiri Muntazar El Zeydi, Bush Irak'ta düzenlediği son basın topalantısında 'elveda Irak' dediği anda ayakkabısından birini çıkartıp 'bu da benden sana elveda öpücü it oğlu it' diyerek Bush'a fırlattı. Korkusuz gazeteci hemen ardından diğer ayakkabısını da fırlattıktan sonra korumalar tarafından gözaltına alındı. El Zeydi'nin tam olarak nerede tutulduğuna dair resmi bir bilgi yok ancak 'yeşil bölgede' tutulduğu ifade ediliyor.


KALPLERİNİ GURURLA DOLDURDU


Olayın ertesi günü binlerce Iraklı ellerinde taşıdıkları 'Bush defol, ABD Irak'tan çık' yazılarıyla beraber sembolik ayakkabılarla sokaklara döküldü. Şii kent Necef'te Amerikan konvoylarına ayakkabılı saldırılar düzenlendi. Basra sokaklarında da dev ayakkabılı yürüyüşler düzenlendi.


AYAKKABILAR DELİL


Irak'ta, dün basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, Iraklı yetkililerce sorgulanırken, ayakkabılarına da delil olarak el konuldu. Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20'li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi.


SADDAM'IN AVUKATLARI SEFERBER


Eski Devlet başkanı Saddam Hüseyin'in avukatlarından Halil Duleymi, ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciyi 200 avukatın ücretsiz savunmaya hazır olduğunu açıkladı.


ULUSLARARASI AYAKKABI GÜNÜ


Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olay şaka konusu oldu. Irak'ın “14 Aralığı uluslararası ayakkabı günü” ilan etmeyi düşündüğü yolundaki mesajlar yayılmaya başladı.


Değeri 10 bin dolar


Gazeteci El Zeydi'nin Lübnan'dan 30 dolara satın aldığı ve Bush'a fırlattığı ayakkabının, 10 bin dolara alıcı bulduğu belirtildi. Dünyanın en meşhur ayakkabısı, ismi gizli tutulan bir Iraklı vatandaş tarafından 10 bin Amerikan Doları karşılığında alınmak istendi. Irak'lı şahsın, ayakkabıyı çocuklarına “onursal miras” olarak devredeceği ve kunduraları cam çerçeve içine yerleştirmeyi planladığı ifade edildi. Ancak ayakkabı polisin edinde.


İşgalci ABD'den nefret ediyordu


Bush'a ayakkabılarını fırlatarak milli bir kahramana dönüşen gazetecinin ailesi, Muntazar El Zeydi'nin hem ABD'nin fiili işgaline, hem de İran'ın “manevi” işgaline karşı nefret beslediğini bildirdi. Zeydi'nin ailesi, mesleği gereği ülkedeki şiddete ve diğer olaylara yakından tanık olan oğullarının bu eyleminin planlı olmadığına inanıyor. Zeydi, 2007'de Bağdat'ta bir Sünni bölgesinde görevdeyken kaçırılmış ancak uzun uğraşların ardından serbest bırakılmıştı.


Afganistan'da pabuç alarmı


Irak'tan Afganistan'a geçen Bush'a yapılan ayakkabılı saldırı, Afgan gazeteciler arasında şaka konusu oldu. Bush'un Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile düzenleyeceği basın toplantısına katılmak üzere iki saat öncesinden Devlet Başkanlığı Sarayı'na gelen gazeteciler kendi aralarında pek çok ayakkabı şakası yaptılar. Bush geldikten sonra ayakkabılarını çıkarması ve fırlatması için şaka yollu teşvik etmelerine karşın, basın toplantısı boyunca gazetecilerden ayakkabısını çıkaran olmadı.


Kanaldan dünyaya yardım çağrısı


Kahire'deki El Bağdadi televizyonu, muhabirleri El Zeydi'nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulundu. Televizyonun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirin hayatından endişe ettiklerini belirterek serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler