YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush ayakkabı ile uğurlandı
Bush ayakkabı ile uğurlandı
Bush ayakkabı ile uğurlandı
21 Ocak 2009 / 07:43 Güncelleme: 21 Ocak 2009 / 00:00

Yemin edip göreve başlayan ABD’nin 44. Başkanı Obama'dan çarpıcı mesajlar...


ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, Washington'da Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle, İncil'e el basarak yemin etti. ABD'nin 44'üncü başkanının takdim edilirken, ikinci adı ''Hussein'' yerine ''H'' kullanılması ve ''Barack H. Obama'' olarak tanıtılması dikkat çekti.

İNCİL ÜZERİNE YEMİN


 Obama, ABD'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil'e el bastı. İncil, ABD Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı John G. Roberts Jr. tarafından tutuldu. Obama yemin ederken de, ''Ben Barack Hussein Obama'' olarak yeminine başladı.

MÜSLÜMANLARA SESLENDİ


 Obama, yemin töreninin ardından ABD Başkanı sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada, Müslüman dünyaya seslendi ve ''İlerlemek için ortak çıkarlar ve karşılıklı saygıya dayalı yeni bir yol arıyoruz. Dünya değişiyor biz de değişmek zorundayız diyorum.'' dedi. Obama, batıdaki toplumları suçlayan liderlere de seslenerek, ''Unutmayın ki halklarınız sizi, yıktıklarınızla değil, inşa ettiklerinizle hatırlayacak'' dedi.

KRİZİN KAYNAĞI AÇGÖZLÜLÜK


 Konuşmasında ekonomik krizin kaynağının aç gözlülük olduğunu belirten Obama, zor günleri aşacaklarını söyledi. Barack Obama, ''Sadece güç bizi koruyamaz. Canımızın her istediğini yapamayız'' dedi. Çoğunluğu siyah geniş kalabalıklara seslenen Obama, ''babasına 60 yıl önce lokantada hizmet verilmeyen bir adamın'', Beyaz Saray'a çıkarak yemin etmesinin önemine işaret etti.

Konuşmasına, ''Bugün burada, önümüzdeki sınavın farkında olarak alçak gönüllülükle duruyorum'' sözleriyle seslenerek başlayan Obama, bu görev için minnettar olduğunu ve atalarının yapmış olduğu fedakarlıkların farkında bulunduğunu ifade etti. ABD'nin ''yeniden inşasına'' başlanması gerektiğini de belirten Obama, seçim kampanyasının da mesajı olan, ''We can do'', (Yapabiliriz) mesajını da vurguladı.

Kenya’da sevinç


Barack Obama’nın başkan seçilmesiyle birlikte Kenya’da yaşanan sevinç son noktaya ulaştı. Kenyalılar, yemin törenlerini televizyondan canlı izlerken, başkent Nairobi’de büyük törenler düzenlendi. Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadelenin kahramanı, eski devlet başkanı Nelson Mandela’da Barack Obama'yı dünya için "umudun yeni sesi" olarak selamladı.

Ulusal Park’ta iki milyon kişi toplandı

Washington'daki dondurucu soğuğa rağmen törenleri izlemek için, Ulusal Park'ta (National Hall) 2 milyona yakın kişi toplandı. 600 bin nüfuslu Washington'da, 500 bin kişi dün metroyu kullandı. Bush döneminin Başkan Yardımcısı Dick Cheney, belini incittiği için yeni Başkan Obama'nın yemin törenine tekerlekli iskemlede katıldı.

Barack Obama bu tarihi günde kırmızı kravatı tercih ederken eşi Michelle Obama, Beyaz Saray'a girişinde Küba doğumlu Amerikalı ''avargard'' desinatör Isabel Toledo'nun mantosunu ve altın gibi parıldayan elbisesini giydi. ''Çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda'' ABD'nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Savunma Bakanı Robert Gates, Obama'nın yemin törenini izlemedi. Maliyeti 170 milyon doları bulan törenlerde 42 bin polis görev yaptı.

Bush’a pabuçlu uğurlama


ABD’de, savaş karşıtı göstericiler, George Bush’un son başkanlık gününde, Beyaz Saray’a ayakkabı fırlattılar. Başkent Washington’da toplanan yaklaşık 500 kişi, Beyaz Saray’a doğru yürüdü ve Beyaz Saray’ın bahçe duvarına 40 çift ayakkabı fırlattı. Barack Obama'nın ABD Başkanı olmasının ardından, eski başkan George W. Bush, eşi Laura ile beraber Washington'dan ayrıldı. Obama ve yeni ''First Lady'' Michelle Obama, Bush ile eşi Laura Bush'u helikoptere kadar uğurladı.

OPRAH’IN HEYECANI

Barack Obama’nın başkan seçilmesinde maddi destek veren televizyon dünyasının yıldızı Oprah Winfrey yemin töreninde hazır bulundu. Oprah’ın etrafında Hollywood’un ünlüleri yer alırken tarihi ana sahip olmak için Washington soğuğunda beklediler. Oprah ABD halkı için yaşananların bir rüya olduğunu belirterek desteğinin sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler