YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burundi'de muhalefet, seçimler için BM'den yardım istedi
Burundi'de muhalefet, seçimler için BM'den yardım istedi
09 Aralık 2014 12:37
Burundi'de muhalefet partileri, 2015'te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin özgür ve şeffaf olabilmesi için BM'den destek istedi.

 

Partiler, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdikleri mektupta, seçimlerin demokratik, barış içinde ve ülkenin istikrarına zarar vermeden, tarafsız, şeffaf, adil, güvenilir ve dürüst şekilde yapılabilmesi için BM'den yardım talep etti. 

Seçmen kayıtlarının sona ermesine 3 gün kala gönderilen mektupta, Ulusal Seçim Komisyonu'nun (CENI) taraflı davranarak usulsüzlük yaptığı da iddia edildi.

Mektuba imza atanlar arasında, Ulusal Kurtuluş Güçleri'nin (FNL) lideri Agathon Rwasa, Ulusal İlerleme Birliği (UPRONA) partisine bağlı milletvekili Charles Nditije, Demokrasi, Ekonomi ve Sosyal Kalkınma (RADDES) partisinden Dismas Nditabiriye ve Yiğitler İttifakı (AV-İNTWARİ) partisinden Prof. Andre Nkundikije bulunuyor.

Burundi'de muhalefetten 10'a yakın partiden oluşan Değişim İçin Demokratların İttifakı (ADC), 2015'te düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin hazırlıklarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla geçen hafta Ulusal Seçim Komisyonu'nun feshedilmesini istemişti.

Burundi'de 2015 yazında genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlenecek. 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler