YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burkina Faso'daki askeri darbede son açıklama
Burkina Faso'daki askeri darbede son açıklama
24 Eylül 2015 07:39
urkina Faso'da yönetime el koyan darbecilerin kurduğu "Ulusal Demokrasi Konseyi" (CND) Başkanı General Gilbert Diendere, "Benim için darbe bitmiştir, bir daha söz konusu olmayacaktır. Barış ve kardeşlik arayışına girmeliyiz, bunu başaracağımıza inanıyorum

Alınan bilgiye göre Diendere, Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Benim için darbe bitmiştir, bir daha söz konusu olmayacaktır. Barış ve kardeşlik arayışına girmeliyiz, bunu başaracağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.

"Darbeyi, belirttiğimiz bazı nedenlerden dolayı yaptık. Olanları gördük ve halkın buna olumlu bakmadığını anladık" diyen Diendere, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla pes ettik. Bundan ders aldığımızı düşünüyorum. Yaşamını yitiren ve yaralanan vatandaşlar için üzgünüz. Benim en büyük pişmanlığım, en büyük hatamız bu darbeyi yapmaktı çünkü demokrasiden bahsettiğimiz zaman bu tarz şeyler yapma hakkımız yok. Zaman kaybı, bunu kabul ediyorum. İmkan kaybı, bunu kabul ediyorum. Hayat kaybı, bunu kabul ediyorum."

-Silahlar bırakılmadı-

Darbeyi yapan Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı'na bağlı askerlerin, ordunun istediği gibi başkent Ouagadougou'daki bir askeri kampta toplandıklarını belirten Diendere, şunları kaydetti:

"Söz konusu askerler, şu anda silahları bırakmadı. Silah bırakma önümüzdeki günlerde olacak ve yöntemleri tüm ordu başkanlarınca belirlenecek. Savaşa gitmeden bu kararı almak çok önemli. Kardeşler arasında savaş olmamasını diledik hep. Ayrıca bu işteki sorumluluğumu da üzerime alıyorum. Adaletin karşısına çıkmaktan korkmuyorum. Bu olaylarda ölü olduğunu inkar etmeyeceğim ve sorulan sorulara cevap vereceğim."

Nijer Devlet Başkanı Issoufou da darbecilerin affedilmesi konusunun, geçici hükümetin ve halkın kararına bırakıldığını dile getirdi.

-Geçici hükümet yönetimi geri aldı-

Burkina Faso'da 16 Eylül'de Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı, Ouagadougou'da düzenlenen kabine toplantısını basarak yönetime el koyduğunu ilan etmişti. Geçici Devlet Başkanı Michel Kafando, Başbakan Yacouba Isaac Zida ve bakanların gözaltına alınmalarının ardından çıkan olaylarda 15 kişi ölmüş, 114 kişi yaralanmıştı.

Öte yandan, darbe ile yönetimden uzaklaştırılan Kafando, aradan geçen bir haftanın sonunda dün yaptığı açıklamada, iktidarı geri aldığını, başkanlığını yaptığı geçici hükümetin yönetime döndüğünü ve bugün bakanlar kurulunun toplanacağını duyurmuştu.

Kafando, genel seçimlere kadar iktidarda olacak "geçici devletin", halkın isteğini yansıtan tek devlet olduğunu belirterek, "Burkina Faso halkını darbecilere karşı verdiği mücadele ve doğrunun yanında olmasından dolayı tebrik ediyorum" ifadesini kullanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler