YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunu yapana ceza verilecek
Bunu yapana ceza verilecek
08 Mayıs 2014 10:33
Tayvan karşıdan karşıya geçerken dikkatini otomobillerden çok elindeki telefona veren yayalara ceza kesmeyi planlıyor.

Tayvan 14 milyon mobil internet kullanıcısına sahip ve hükümet çoğunun telefonlarına bağımlı olduğunu düşünüyor. Ceza kesme fikri ilk bakışta çılgınca görünse de, Tayvan hükümeti yaya ölümlerinin yaşandığı trafik kazalarını bu şekilde azaltmayı amaçlıyor.

Hükümete göre, akıllı telefon bağımlılığı ve onun geri dönüşü olan dikkatsiz yayalar Tayvan trafiğinin bir parçası haline geldi ve sürücüler de bunun farkında. Ancak sürücüler her ne kadar bu duruma karşı tetikte olsa da, ülkenin bezdirici trafiği, aklı bir karış havada yayaların hayatlarını büyük tehlikeye sokuyor.

Henüz kurgu aşamasındaki cezalar, yalnızca yoldayken akıllı telefonuna odaklanan insanlara kesilecek ve 10 dolar olacak. İskelede veya trafiğe kapalı bir sokakta Facebook’ta takılanlar ceza kapsamına girmeyecek.

Tayvan hükümetinin yaklaşımı her ne kadar umut verici olsa da, bir motosiklet veya Otomobil tarafından dümdüz edilme tehlikesi insanı angry birds’e ara vermeye ikna etmiyorsa, 10 dolarlık cezanın da işe yarayacağını düşünmüyoruz.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler