YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Buna karşılık yüzlerce Iraklı öldü
Buna karşılık yüzlerce Iraklı öldü
Buna karşılık yüzlerce Iraklı öldü
30 Nisan 2008 / 14:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Irak'taki Amerikan askerleri son aylardaki en büyük kaybı, nisan ayında verdi. Amerikan askeri yetkililerinin bugün 3 askerin daha öldürüldüğünü açıklamasıyla nisan ayında öldürülen askerlerinin sayısı 47'ye yükseldi.
        


Irak'ta 65 kayıp verdikleri eylül ayından bu yana, yıl içinde en fazla Amerikan askerinin öldüğü ay nisan ayı oldu.


Bu ay içinde öldürülen Amerikan askerlerinin yaklaşık yarısının Bağdat'ta, Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı milislerin kalesi durumundaki başkentin doğu kesiminden açılan roket ve havan topu saldırılarına hedef olduğu haber veriliyor. Amerikan ve Irak güçleri haftalardır Bağdat'ta Şii milislerle çatışıyor.
         
YÜZLERCE IRAKLI ÖLDÜ
         
Irak'ta Şii milislere yönelik geçen ay sonunda ülkenin ikinci büyük kenti Basra'da girişilen operasyonların ardından patlak veren ve başkent Bağdat'taki Şii bölgelerine de yayılan çatışmalarda yüzlerce Iraklı öldü.


Bağdat'taki çatışmaların merkezi, Mukteda Sadr'a bağlı milislerin kalesi durumundaki Sadr mahallesinde iki hastane, mart ayı sonundan bu yana 421 Iraklının öldürüldüğünü, 2 bin 400'ünün yaralandığını bildirdi.


Amerikan askerleriyle Şii milislerin çatıştığı bölgede bu iki hastaneye son 24 saatte 34 ceset getirildiği, 112 kişinin yaralandığı açıklandı.


Amerikan güçleri de Sadr mahallesindeki çatışmalarda dün 34 Şii milisi öldürdüklerini açıkladı.
        


Kendisi de Şii olan Irak Başkanı Nuri El Maliki liderliğindeki hükümetin geçen ay sonunda ülkenin petrol gelirlerinin yüzde 80'inin sağlandığı Basra'da Amerikan ve İngiliz güçlerinin desteğinde Şii milislere yönelik giriştiği saldırıların görece olarak amacına ulaştığı, milislerin Basra sokaklarından çekildiği kaydediliyor.


Başta Sadr mahallesi olmak üzere Bağdat'taki diğer bölgelerde ise Şii milislerin kontrolünün sürdüğü belirtiliyor.
        


Ajanslar, ABD güçlerinin geçen yıl en şiddetli saldırılarını düzenlediği Bağdat'taki Sunni Arap bölgelerinin daha sakin olduğunu, El Kaide'nin büyük ölçüde Bağdat'tan uzaklaştırıldığını ve bu grupların da Bağdat'ın kuzeyinde yeniden toplandığını haber veriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler