YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulgaristan’da sel felaketi
Bulgaristan’da sel felaketi
04 Ağustos 2014 15:56
Bulgaristan’ın kuzeyinde bulunan Miziya kentindeki selde en az bir kişinin öldüğü bildirildi.

Yetkililer, Kozloduy Nükleer Enerji Santrali yakınlarındaki 3 bin nüfusa sahip kentte sel sularına kapılarak kaybolan yaklaşık 10 kişi için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Skıt Nehri'nin taşması sonucu 500'den fazla binanın sel suları altında kaldığı kentten 800 kişi tahliye edildi. Sel sularının bazı yerlerde 3,5 metre yüksekliğe ulaştığı kaydedildi.

Ordu tarafından gönderilen Cougar tipi iki helikopterin, binaların çatılarında mahsur kalanları tahliye etmeye çalıştığı kentte Bulgaristan Kızılhaç Teşkilatı (BÇK) da konserve yiyecek ve içme suyu dağıtıyor.

Kurtarma ekiplerine destek veren güvenlik güçleri, elektrik verilemeyen kentte yağma olaylarını engellemek için sıkı önlemler aldı.

Kente 25 milyon avro maddi yardım gönderen Bulgaristan hükümeti, Avrupa Komisyonu’na bağlı "Dayanışma" fonundan da yardım talebinde bulundu.

Kent sokaklarında 1,5 kiloluk saz balıklarının yüzdüğünü belirten halk ise yaşanan felakete bölgedeki barajları balık çiftliği olarak kullanan işletmecilerin kontrolsüz su salmasının yol açtığını ileri sürüyor.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler