YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulgaristan'da camiye ırkçı saldırı
Bulgaristan'da camiye ırkçı saldırı
13 Ocak 2015 23:05
Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Dobriç şehrindeki Hacı Osman Camisi'nin duvarına haç resmi çizildi.

 

Dobriç Bölge Müftülüğünü arayan vatandaşlar, caminin cephesine beyaz boya ile 2 metre boyunda, 1,5 metre eninde bir haç çizildiğini bildirdi. 

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü konuya ilişkin yayınladığı bildiride "rövanşist eylem" olarak nitelediği saldırıyı kınadı.

"Benzer girişimlerin amacı Müslümanları provoke ederek, toplumda dinler arası bir nefret körüklemektir" denilen bildiride vatandaşların, provokasyonlara alet olmamaları, kamu düzen ve huzuru korumaları gerektiği belirtildi.

Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Ahmet Aptullov, AA'ya yaptığı açıklamada bu tür girişimlerin Müslümanlar arasında büyük endişe yarattığını söyledi.Aptullov, "Benzer olaylar maalesef ayrı dini toplulukların arasında da mesafe yaratır" diye konuştu.

Gotze Delçev şehrindeki tarihi Karaca Paşa Camisi'ne, 2014 Haziran ayında benzer bir eylem düzenlenmiş, ırkçılar, caminin minaresine büyük bir haç dikmiş, duvarlarına Nazi işaretleri çizmiş ve Müslümanlık karşıtı sloganlar yazmıştı. Filibe kentindeki tarihi Hüdavendigar Cami'si de kundaklanmak istenmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler