YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulgaristan'da 102 gazeteci ajan çıktı
Komisyon ajan gazetecilerin ismini açıkladı
Bulgaristan'da 102 gazeteci ajan çıktı
03 Ağustos 2009 / 23:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bulgaristan'da 1989'da sona eren komünizm döneminde siyasi polise ajanlık yapan kişilerin geçmişini araştıran komisyon ajan gazetecilerin ismini açıkladı.   


Parlamento kararı ile kurulan komisyonun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada 273 medya kuruluşunda çalışan 2 bin 366 gazetecinin durumunun araştırıldığı belirtildi. Aralarında onlarca ünlü gazetecinin isimlerinin de bulunduğu ajan listesinde 1973 yılından sonra doğan 1300 kişinin ise araştırma kapsamı dışında tutulduğu belirtildi.


Komisyon Başkanı Evtim Kostadinov, liste ile ilgili basına yaptığı açıklamada, son ajanlar listesinde yer alan 103'üncü kişinin ölmüş olmasından dolayı, isminin açıklanmadığını söyledi.


Evtim Kostadinov, kimi gazetecilerin iş değişikliği yapmış olmalarının, komisyonun çalışmalarında bazı bürokratik zorluklar yarattığını ifade etti.


Kamuoyuna açıklanan yeni ajanlar listesinde Konstantin Tilev, Radosvet Radev ve Petar Punçev gibi ülkenin ünlü özel radyolarının sahipleri de yer aldı. Bulgaristan Ulusal Radyosundaki ajan gazeteciler sayısının 37 olduğu bildirildi.


Listede, daha önce Bulgaristan Ulusal Televizyonunda (BNT) program sunuculuğu yapan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov da yer aldı. Ajanlık yaptığı dönemde eski Bulgar Kralları Kardam, Tervel ve Terelig;in isimlerini kod adı olarak kullandığı belirlenen Dimitrov Bulgaristan'ın yeni hükümetinde, yurt dışındaki Bulgarlar;dan sorumlu devlet bakanı olarak görev yapıyor.


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler