YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulgaristan resti çekti
Bulgaristan Belene konusunda Rusya'ya resti çekti
Bulgaristan resti çekti
30 Kasım 2010 / 23:03 Güncelleme: 30 Kasım 2010 / 23:03

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, yapım ihalesini Rusya'nın kazandığı Belene nükleer enerji santralinin maliyeti konusunda Rus tarafının kamuoyunu yanılttığını ileri sürerek , "Özür dileyip hata yaptıklarını kabul etmezlerse bu iş yatar" dedi.


Başkent Sofya'da düzenlenen uluslararası "Sınır Tanımayan Enerji" konferansında konuşan Başbakan Borisov, Belene nükleer santrali projesindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.
 

Rus yetkililerin, nükleer santralin gerçek maliyetinin 6 Milyar avro olacağını bilmelerine rağmen 4 milyar avro olarak açıkladıklarını belirten Borisov, fiyatı artıran enflasyon endeksinin gizlendiğini ve böylece kamuoyunun yanıltıldığını ileri sürdü.
 

Borisov, Rus teknolojisi ile kurulması öngörülen santralin geleceğini Bulgar hükümeti ile görüşmek üzere ülkede bulunan Rusya Rosatom Holdingi'nin Genel Müdürü Sergey Kiriyenko'ya da sert uyarıda bulundu.
 

Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov'un da katıldığı "Sınır Tanımayan Enerji" başlıklı konferansta, "Balkanlarda Nükleer Enerji Sektörünün Yeniden Doğuşu", "Güneydoğu Avrupa?da Enerji Temini Güvenliği", "Enerji Güvenliğini Sağlayan Politikalar" ve "Güneydoğu Avrupa?da Enerji Altyapısı" başlıkları altında paneller düzenleniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler