YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin birinci yıldönümü
Bugün Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin birinci yıldönümü
Bugün Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin birinci yıldönümü
17 Şubat 2009 / 11:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bugün Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin birinci yıldönümü. Kosova Başbakanı Haşim Taçi, bu vesileyle Türkiye’de ilk röportajını verdi. Kosova’nın bağımızlığı için silahlı mücadele veren, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun eski lideri, bağımsız Kosova Devleti’nin ilk başbakanı, 40 yaşındaki Haşim Taçi, bir yılın sonunda henüz Kosova halkını arzu ettikleri refah seviyesine kavuşturamadıklarını kabul ediyor, ama geleceğe ümitle bakıyor.


Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin birinci yıldönümünde konuşan Kosva Başbakanı Haşim Taçi, ülkesinin henüz arzu edilen refah seviyesine ulaşamadığını, ancak gelecek için umutlu olduklarını söylüyor.


Kosova’nın bağımızlığı için silahlı mücadele veren, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun eski lideri, bağımsız Kosova Devleti’nin ilk başbakanı, 40 yaşındaki Haşim Taçi, bir yılın sonunda henüz Kosova halkını arzu ettikleri refah seviyesine kavuşturamadıklarını kabul ediyor, ama geleceğe ümitle bakıyor.


Bağımsız bir Kosova hayaliyle yaşayıp, ölen çok sayıda kişi var. Bağımsızlığı gerçekleştirmek, ilan etmek ise size kısmet oldu, kendinizi Kosova’nın en mutlu insanı olarak hissediyor musunuz?


Kosova’nın egemen ve demokratik bir devlet olarak bağımsızlığının ilan edilmesinden tüm Kosovalıların mutlu olduğunu düşünüyorum. Kosova’nın demokratik bir devlet olarak bağımsızlık ilan etmesi, tüm Kosovalıları mutlu etti. Ben de arkamda onların güveni ve desteğiyle bu adımı attım. Bu açıdan Kosova halkına minnetarım. Bizim yaptığımız, Kosova halkına karşı anayasal görevimizi yerine getirmek oldu. Asırlık bir rüyayı gerçekleştirdik. Doğal olarak Kosova’nın bağımsızlığını ilan eden kişi olarak kendimi mutlu hissediyorum, ama şu an geleceğe yönelik yeni görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.KİMSEYİ SAVAŞTA GÖRMEK İSTEMEM


Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK’nın siyasi lideri olmak size neler kattı?


Kosova Kurtuluş Ordusu’nun siyasi lideri olarak, savaş bana çok şey öğretti. Hiç kimseyi savaşta görmek istemem. Savaşı bilmeyenler için çok acı bir deneyim olduğunu söylemeliyim. Olağanüstü bir durumdur, sonuçlarını öngörmek çok zordur. Ama biz barışı kazanmak için, savaşmak zorundaydık. Yeniden aynı noktaya dönsek, yine aynı şekilde hareket ederdim.


Bağımsızlık ilanı için seçilen 17 Şubat tarihi nasıl belirlendi?


Kosova’nın bağımsız, demokratik ve egemen bir devlet oluşunun ilan edilmesinin tarihi, Kosova kurumları, Washington ve Brüksel ile sıkı bir işbirliği içinde, bağımsızlığın ilan edilmesinden iki hafta önce belirlendi. 17 Şubat’ı Kosova halkı onurlu bir şekilde kutladı. En büyük sınav ise bağımsızlık ilanı ardından başlayan süreci yönetmekti. Yani Kosova’nın devlet sembollerinin seçilmesi; modern ve halk iradesine dayalı ilk anayasasının çıkarılması, Donörler Konferası gibi. Kosova’nın bağımsızlığının 54 ülke tarafından tanınması da önemli bir başarıdır. Ama önümüzde başka sınavlar da var: Kosova nın ekonomik gelişmesi, istihdam yaratmak, toplumsal refahı arttırmak, sosyal krizin aşılması gibi. Kosova bağımsız bir devlet oldu. İnsanların beklentileri büyük, ama bizler henüz mükemmel çözümler bulabilmiş değiliz, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.


Sırbistan yetkililerle müzakere masasına oturmak için hazırmısınız ve hangi koşullar altında?


Bölgede Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan tüm ülkelerle mükemmel ilişkilerimiz var. Makedonya, Arnavutluk, Karadağ. Biz Sırbistan ile de iki bağımsız devlet olarak iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz. İki ülke ve bizim halklarımızın menfaati konusundaki kriterler için neden görüşmeyelim.TÜRK HALKINA VERDİĞİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ MİNNETTARIM


Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?


İlişkilerimiz mükemmel. Bizim ilişkilerimiz asla kötü olmaz, hep daha iyiye gider. Türkiye hükümetine, Başbakan Erdoğan’a ve Türk halkına, Kosova’nın bağımsızlığını tanıması için verdikleri olağanüstü destekten dolayı minettarım.


Kosova halkı İslam Konferası Örgütü ülkelerin hepsinin Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacaklarını umut ediyordu, ama öyle olmadı, neden?


Bazı ülkeler tanıdı. Bazıları bekliyorlar, bazılarının iç gelişmeleri var. Bu biraz karmaşık bir süreç. Ben bu örgüt üyesi tüm ülkelerin ve dünyadaki diğer ülkelerin de belli bir süre içinde bağımsızlığımızı tanıyacaklarına inanıyorum. Kosova demokratik bir ülkedir, demokrasiyi inşa ediyor. Kosova nın bağımsızlığı bölgeye barış, istikrar, bölgesel işbirliği getirdi. Bu nedenle herkesi Kosova’nın bağımsızlığını tanıyarak barışa, istikrara ve bölgedeki işbirliğine katkıda bulunmaya çağırıyorum. Kosova herkesin dostudur.


Kosova Başbakanı Haşim Taçi kendisine ve ailesine zaman ayırabiliyor mu?


Çok az. Ama serbest kalan zamanımı en iyi şekilde kulanıyorum. Ben tüm varlığımı, enerjimi ülkemin, halkımın hizmetine adadım. Bu ülkeyi birlikte daha iyiye götüreceğiz. Kosova’da siyasetçi olmak, hayati bir misyondur. Milli ve siyasi bir görevdir. RÖPORTAJ:NTV

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler