YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Budapeşte'de geleneksel Türk düğünleri tanıtıldı
Budapeşte'de geleneksel Türk düğünleri tanıtıldı
26 Mart 2016 06:00
Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde geleneksel Türk düğünleri tanıtıldı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Macarlar ve ülkede yaşayan Türkler büyük ilgi gösterdi.

Programa konuşmacı olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi uzmanı Mehmet Esen, katılımcılara geleneksel Türk düğünleri hakkında bilgi verdi.

Esen, küreselleşme dolayısıyla dünya genelinde adetlerin büyük değişime uğradığını belirterek şöyle konuştu:

''Küreselleşme dolayısıyla düğünler de birbirine benzemeye başladı. Örneğin yüz yıl önce Türklerde gelinliğin rengi mor ve pembe iken bugün hem Türklerde hem Avrupa'da hem de başka bölgelerde beyaz gelinliğin kullanılmakta olduğunu görüyoruz.''

Esen, Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında çok önemli bir misyon üstlendiğini, bulunduğu tüm ülkelerde Türkçenin yanı sıra Türk kültürünü de yerel halka tanıtmaya çalıştığını söyledi.

Türkler ve Macarların adet ve kültür bakımından birbirine yakın milletler olduğunu da belirten Esen, ''Öncelikle bugünkü programa Macarlar büyük ilgi gösterdi. Türk düğünlerinin geçmişten günümüze nasıl bir değişime uğradığını anlattık. Düğünler farklı şekillerde de olsa bütün milletler tarafından önemli bir ritüel olarak görülmeye devam ediliyor.'' dedi.

Program sonrası misafirlere Türk tatlıları ikram edildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler