YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yılın konu başlığı ise "yaşam için su"
Bu yılın konu başlığı ise "yaşam için su"
Bu yılın konu başlığı ise "yaşam için su"
22 Nisan 2008 / 15:04 Güncelleme: 22 Nisan 2008 / 00:00

Dünyanın bir çok ülkesinde 1970 yılından beri  22 Nisan tarihi dünya günü olarak kutlanıyor. Dünyamız için yapılması gerekenleri sosyal platform zihniyetiyle insanlığın bilgisine sunulan bu günde küresel haykırış için insanlar şapkasını önüne alıp düşünmeye davet ediliyor. Bu yılın konu başlığı ise "yaşam için su".


 


İNSANOĞLUNUN GELECEĞİ KARANLIK


 


Temiz su kaynaklarının yavaş yavaş tükendiği dünyamızda insanoğlunun geleceği oldukça karanlık. Zira stratejistler gelecekte çıkabilecek savaşların temiz su kaynakları için yapılacağı uyarısında bulunuyor. Vahşi tüketim alışkanlığı hep daha fazlasını ister. “Büyük her zaman daha iyidir” gibi kapitalist orijinli sloganların taraftar bulduğu ve amacın ihtiyaç karşılamaktan çok tüketme ihtiyacına dönüştüğü günümüzde ne yazık ki daha çok üretebilmek için daha çok enerjiye, daha fazla suya, daha fazla tarım arazisine ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebeple dünyanın akciğerleri yağmur ormanları yavaş yavaş yok oluyor. Bununla birlikte suni gübre kullanımı toprağın nadasa bırakılmaması aşırı su kullanılması varolan tarım arazilerinin önce tuzlanmasına sonra çoraklaşmasına sebebiyet veriyor. Daha çok üretim dünyamızın iklimini, yağmur rejimlerini değiştiriyor. Hiç yağmur almayan bölgelerde seller, düzenli yağış alan bölgelerde kuraklık yaşanmaya başlıyor.


 


Yıllardır ses tellerini yırtma pahasına bu gidiş iyi değil diye bağıran bilim adamlarına kulak asılmamasının bedelini gelecek nesillerin sırtına yüklemiş bulunmaktayız.


 


Toprağı erozyon nedeniyle buhar olmuş, temiz su kaynakları yavaş yavaş kurumuş, buzulları erimiş; okyanus seviyesi yükselmiş,artık daha çok ve daha etkili kasırgaların tayfunların yaşandığı, insanların bir parça ekmek için birbirini öldürmeyi göze aldığı yaşlı dünyamızın yaş gününü kutlarız.Gözlerimizde yaşlarla...


 


HABER- YORUM: VOLKAN NAZLILAR


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler