YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu üzümün tanesi 315, salkımı 20 bin dolar
Bu üzümün tanesi 315, salkımı 20 bin dolar
11 Temmuz 2015 14:10
Meyvelerin ateş pahası olduğu Japonya'da, her sezonun ilk müzayedesinde fiyatlar havada uçuşuyor. Müzayede bir salkım üzüm 20 bin dolara alıcı buldu. salkımdaki bir adet üzüm tanesinin 315 dolar ettiği hesaplandı.

Meyve fiyatlarının astronomik düzeylere çıkabildiği Japonya'dan yeni bir rekor geldi.  

Bir meyve müzayedesinde bir salkım üzüm tam 1 milyon yen'e (8200 dolar) satıldı. Bu da tane bazında, tek bir üzüm tanesinin 315 dolar etmesi anlamına geliyor.Meyvelerin ateş pahası olduğu Japonya'da, her sezonun ilk müzayedesinde fiyatlar havada uçuşuyor. Bu hem bir gelenek, hem de katılımcılar açısından ciddi bir prestij meselesi. Tokyo'nun 300 kilometre kuzeyindeki Kanazawa'da düzenlenen sezonun ilk müzayedesinde 26 tane 'Ruby Roman' üzümün sıralandığı salkım rekor bir fiyata satıldı. 1 milyon yen'lik teklif Kanazawa'daki Nikko otelinin şefi Masayuki Hirai'den geldi. 

Pinpon topu kadar

Geçen yılın üzüm rekoru, bir salkıma ödenen 550 bin yen'di. Satılan üzümlerin özelliği her birinin 20 gram ağırlığında ve bir pinpon topu büyüklüğünde olması.   

Japonya'da bu yıl, statü sembolü sayılan bir çift Yubari kavunu, sezonun ilk müzayedesinde 1.5 milyon euro'ya (12 bin 400 dolar) alıcı bulmuştu.Bu paraya Japonya'da araba almak mümkün. Yine bir çift Mango da 300 bin yen'e satılmıştı. Meyve butiklerinin bulunduğu ülkede en kaliteli meyveler hediye olarak bile götürülüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler