YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ülkede sakız çiğnemek yasak
Bu ülkede sakız çiğnemek yasak
26 Kasım 2010 16:28
500 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olmasının yanı sıra ilginç yasaklarıyla da dikkat çekiyor.

Singapur, 500 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olması ve gökdelenlerinin yanı sıra sıra dışı yasaklarıyla da dikkat çekiyor.

Elde edinilen bilgilere göre, tek şehirden oluşan, küçük bir Güneydoğu Asya ülkesi olan ve Malezya'dan ayrılarak kurulan Singapur, parlamenter rejimle yönetilen, 40 kadar küçük adadan ve tek şehirden oluşuyor. Yaklaşık 622 kilometrekare yüzölçümüne ve düz bir araziye sahip ülkenin en yüksek noktası 160 metre rakımlı Faber Tepesi.

Singapur'un 5 milyon dolayındaki nüfusunun yüzde 75'ini Çinliler, yüzde 15'ini Malaylar, yüzde 7'sini Hintliler, geri kalan kısmını da diğer azınlıklar oluşturuyor. İngilizce, Çince, Malayca ve Hintçe olmak üzere 4 resmi dilin konuşulduğu, gökdelenler ülkesi Siggapur tam anlamıyla bir kurallar ülkesi. Belki de dünyanın en temiz ülkelerinden birisi olan Singapur'da sokaklarda çöp görmek pek mümkün değil.

Ülkede başta sakız çiğnemek olmak üzere trafik kurallarına uymamak, çevreyi kirletmek, kapalı yerlerde sigara içmek, hız limitini aşmak, yaya geçitleri dışında karşıdan karşıya geçmek, yerlere tükürmek, sifonu çekmemek gibi davranışlar 10 doları geçen para cezası ile cezalandırılıyor.

Kaldırımlar, binalar, otobüsler ve metroyu kirlettiği gerekçesiyle sakızın her türlü üretim, ithalatı ve satışı 1992 yılında yasaklanan Singapur'da, metroda sakız çiğneyen bir kişinin tutuklanma ihtimali de bulunuyor.

Singapur'da yasaktan haberdar olmadığı için sakız çiğneyen yabancılar ise güvenlik görevlileri tarafından uyarılıyor.


-DİĞER ÜLKELERDEKİ İLGİNÇ YASAKLAR-


Kanada'da yağmur yağarken çimleri sulamak, İskoçya'da pazar günleri balık avlamak, İsviçre'de pazar günleri çamaşır asmak, araba yıkamak çim biçmek, apartmanlarda gece 22.00'den sonra sifonu çekmek yasak.

İtalya'da güvercin beslemek yasak. Ülkede etek giyen erkeklerin tutuklanma ihtimali de bulunuyor. Fransa'da demiryolunda öpüşmek, domuzlara ''Napolyon'' isminin verilmesi yasaklanmış durumda.

Taylant'ta araba kullanırken gömlek giyme zorunluluğu bulunuyor. Avustralya'da çocukların sigara almaları yasakken, içmelerine ilişkin yasaklayıcı bir madde bulunmuyor.


-ABD'DEKİ YASAKLAR-


ABD'nin Florida eyaletinde kuaförde saç kurutucusunun altında uyuyan kadın ve salon sahibi para cezasına çarptırılıyor. Indiana eyaletinde  maymunlara sigara içirilmesi, tiyatro saatinden 4 saat öncesine kadar sarımsak yenilmesi yasak. Los Angeles'te sanık sandalyesinde, San Fransisko'da kilisede günah çıkartırken ağlamak yasaklanmış durumda.

Pennsylvania'da buzdolabının kapısı açıkken önünde uyumak, banyoda şarkı söylemek yasaklanmış. Eyalette evlilik töreni sırasında damat veya gelin sarhoş ise tören iptal edilmek zorunda. New Jersey'de çorbayı höpürdeterek içmek yasaklar listesinde bulunuyor.

Böcekler dahil hiç bir canlının öldürülmesine izin verilmeyen Arkansas eyaletinde kocanın karısını ayda bir dövmesi normal karşılanırken, birden fazla dövmesi yasaklanmış durumda. California'da Pasifik kıyısında kelebekleri rahatsız etmek de yasaklar arasında yer alıyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler