YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ülkede hapiste yatmak parayla!
Bu ülkede hapiste yatmak parayla!
14 Ocak 2014 19:00
Hollanda’da parlamentoya sunulan bir tasarı, hapishanelerdeki mahkumların kaldıkları hücre için para ödemelerini gerektiriyor.

Tasarının parlamentodan geçmesi durumunda cezası 2 yıla kadar olan mahkumlardan gecelik 16 Euro (50 TL) alınacak.Hollanda Adalet Bakanlığı sözcüsü Wiebe Alkema, Adalet Bakanı Yardımcısı Fred Teeven’in, hapse giren bir suçlunun, tutulduğu hücre için kısmen ödeme yapması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Alkema, “Biri hapse girdiğinde giderlerinin tamamını devletin ve toplumun ödemesinin adil olmadığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Alkema, devletin, cezaevlerinde kalan mahkum başına günlük 250 Euro (750 TL) ödediğini belirtti.

Tasarının parlamentodan geçerek yasa haline gelmesi durumunda, mahkumların, kaldıkları hücre için en fazla 2 yıla kadar günlük 16 Euro ödemesi gerekecek. Tasarı kabul edilirse 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.Mahkumların, tutuklanmalarına yol açan soruşturmanın giderlerine katkıda bulunmalarını öngören bir diğer tasarı üzerinde ise çalışıldığı belirtildi. Kabul edilmeleri halinde iki tasarının, resmi verilere göre 12 binden fazla mahkumun bulunduğu ülkede yıllık 65 milyon Euro (195 milyon TL) gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler