YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu samimiyet ABD'yi bozar!
Rusya ile Güney Amerika ülkesi Venezuela arasında nükleer santral anlaşması imzalandı. Venezuela ile yıldızları bir türlü barışmayan ve nükleer santraller konusundaki tutumu bilenen ABD'nin tavrı ise merak konusu...
Bu samimiyet ABD'yi bozar!
15 Ekim 2010 / 22:27 Güncelleme: 15 Ekim 2010 / 22:33

Rusya Başbakanı Putin’in nisan ayında Venezuela’ya yaptığı ziyaret sırasında mutabakata varılan Rusya’nın Venezuela’da nükleer santral inşa etmesi bugün Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez arasında Moskova’da imzalanan anlaşma ile resmiyet kazandı.

İki ülke arasında ayrıca finans, enerji, silah, eğitim, sağlık, acil yardımlar ve dış politikada işbirliği konularında anlaşmalar imzalandı.

Medvedev ve Chavez ise 2014 yılına kadar Rusya-Venezuela işbirliği temelinde eylem planı oluşturulması mutabakatını imzaladı.
 

Anlaşmaların imzalanmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Medvedev, “Nükleer santral anlaşmasından rahatsızlık duyanlar olabilir mi bilmiyorum? Başkan Chavez bazı ülkelerin buna farklı tepkiler gösterebileceğini söyledi ancak özellikle ifade etmek istiyorum ki niyetimiz kesinlikle saf ve açıktır” dedi. Medvedev ayrıca Venezuela ile askeri ve teknik işbirliğinin geliştirileceğini de ifade etti.
 

Rusya geçen yıl Venezuela’ya 92 Sovyet dönemi T-72 model tank ile kısa menzilli füze alımı için 2,2 milyar dolarlık kredi sağlamıştı. Venezuela ayrıca 300 km menzilli uçaksavar silah sistemi almayı da planlıyor.

Rusya’dan silah alımlarını savunan Chavez, “Kimseye saldırmayacağız. Bunlar sadece savunma araçlarıdır çünkü ülkemizi nereden gelirse gelsin herhangi bir tehdide karşı savunmak durumundayız” dedi.
 

Basın toplantısının ardından ise Chavez, Venezuela’dan getirdiği çikolata, muz marmeladı ve kakaodan oluşan bir çantayı Medvedev’e hediye etti. Chavez’in hediyelerini vermesi sırasında yaptığı konuşma ve tipik hareketleri salonda gülüşmelerin yaşanmasına sebep oldu. İHA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler