YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kez sel felaketinin adresi Filipinler
Sel felaketleri dünyayı sarsıyor. Türkiye'de yaşanan onca acının ardından bir kötü haber de Filipinler'den geldi
Bu kez sel felaketinin adresi Filipinler
26 Eylül 2009 / 19:22 Güncelleme: 26 Eylül 2009 / 20:22

Filipinler'de tropikal fırtınanın getirdiği şiddetli yağışlar yüzünden meydana gelen sel baskınlarında resmi rakamlara göre ölü sayısı 46'a yükseldi. Felaketin boyutunun daha da artabileceğinden endişe ediliyor.
 

Filipinler'de etkili olan Ondoy Kasırgası ve şiddetli yağmurlar sonucu resmi rakamlara göre ölü sayısının 46'ya yükseldiği bildirildi. Ölenlerden 40'ının Manila'ya 20 kilometre yakınlıktaki Rizal eyaletinden olduğu belirtildi. Rizal Valisi Casimiro Ynares, felaketin daha çok Tanay, Rodriguez  ve Angono şehirlerinde meydana geldiğini ifade etti.
 

Yerel yetkililer, başkent Manila'nın bulunduğu bölgede etkili olan yağışların son 20 yılın en şiddetli yağışları olduğunu ve hükümetin olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.
 

Filipinler Savunma Bakanı ve Milli Afet Koordinasyon Konseyi Başkanı Gilberto Teodoro, yirmiden fazla eyaleti kasırganın vurduğunu söyledi. Ayrıca Manila ve çevresi bölgelerden yaklaşık 2 bin kişinin tahliye edildiğini kaydedildi. Bölgede özellikle sel baskının yaşandığı dere yataklarındaki küçük evlerin tamamen yok olduğu ifade ediliyor. Manila'da sel baskınının şiddetli olduğu yerlerde sel sularının evlerin ikinci katına kadar yükseldiği kaydedildi.
 

Selin etkili olduğu bölgelerde ise insanların tahliye edilmesi ve kurtarma çalışmalarına ordudan da destek alınıyor. Filipinli Deniz Kuvvetleri sözcüsü Yarbay Edgard Arevalo, 14 kurtarma ekibinin afet bölgelerine yardım için gönderildiğini ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler