YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kasırga, Hiroşima'dan da şiddetli
ABD'de meydana gelen son kasırga felaketinin, 2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya atılan atom bombasından daha şiddetli olduğu iddia edildi.
Bu kasırga, Hiroşima'dan da şiddetli
22 Mayıs 2013 / 13:16 Güncelleme: 22 Mayıs 2013 / 13:28

Amerika birleşik Devletleri'nin (ABD) Oklahoma eyaletinde geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen ve resmi verilere göre 9’u çocuk 24 kişini hayatını kaybettiği ve 237 kişinin de yaralandığı belirtilen kasırga felaketinin, 1945 senesinde ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atılan atom bombasından daha geniş bir etki gücüne sahip olduğu iddia edildi.

Kasırganın 40 dakikalık ömrünü baz alıp gerçek zaman ölçülerini kullanarak şiddetini hesaplayan meteoroloji uzmanları, Oklahoma kasırgasının gücünün Hiroşima'ya atılan atom bombasının gücünden kat be kat daha büyük olduğu tahmininde bulundular. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından da Oklahoma'da yerleşim bölgelerini yerle bir eden kasırgaya ait uydu fotoğraflarının paylaşıldığı kaydedildi.

ABD'nin Oklahoma eyaletinde meydana gelen ve çok sayıda can ve mal kaybına yol açtığı bildirilen kasırganın son zamanlardaki en şiddetli kasırga olduğu kaydedildi. EF5 tipi olduğu ifade edilen kasırga aynı zamanda Dünya'daki en şiddetli rüzgar çeşidi olarak biliniyor. Oklahoma Kasırgası'nın hızının 200 ila 210 mph arasında olduğu tahmin edilirken, ABD'de şimdiye kadar ölçülen en şiddetli rüzgarın 3 mAYIS 1999 tarihinde 302 mph şiddetinde olduğu ifade ediliyor.

İHA

14:22
 // Yok daha neler
Fiziksel güç olarak, atom bombasından güçlü olabilir fakat, öldürücü etkisi kıyaslandığında ölü sayısı 30 u geçmezken, atom bombası yüzbinlerce kişinin feci şekilde aynı anda ölmesine, bir sonraki aşamada tekrar yüzbinlerce kişinin yavaş yavaş olmasına, üçüncü aşamada yüzbinlerce kişinin yaralanmasına, dördüncü aşamada sakat doğumlar, beşinci aşamada yüzyıl sürecek doğa katliamı... Zararları böyle uzar gider. Birde utanmadan, kasırga atom bombasıyla aynı eşdeğerde zarar veriyor diyorlar....
22 Mayıs 2013 14:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler