YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu haberi İngiliz basınında bulamazsınız!
Kraliçe 2. Elizabeth, Buckingham Sarayı'nın restorasyonu için 150 milyon sterlin (630 milyon TL) ayırdı! Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni diline dolayan İngiliz basını ise bunu haber yapmadı!
Bu haberi İngiliz basınında bulamazsınız!
25 Haziran 2015 / 06:57 Güncelleme: 25 Haziran 2015 / 17:35

İngiltere her fırsatta Cumhurbaşkanlığı konutunu diline doladı! Ancak Kraliçe'nin Buckingham Sarayı'nın restorasyonu için ayırdığı bütçe ortaya çıkınca, köşeye sıkıştı!

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ikamet ettiği Buckingham Sarayı'nın yenilenmesini istedi. 10 yıl sürecek restorasyonun 150 milyon sterline, yani yaklaşık 630 milyon TL'ye mâl olacağı belirtildi.

Restorasyon maliyetinin Kraliyet için oluşturulmuş bir fondan karşılanacağı kaydedildi. Ancak projenin yüksek maliyeti nedeniyle ilave finansmana gerek duyulabileceği öğrenildi. İngiliz basını ise Kraliçe'nin harcamasını görmezden geldi. Ancak İskoçya tepki gösterdi.

SU TESİSATI DEĞİŞECEK

İskoç Ulusal Partisi, Kraliyet bütçesine ödemeleri durdurma kararı aldı. Öte yandan İskoçya, Kraliyet bütçesine yıllık 2 milyon sterlin, yani yaklaşık 8,4 milyon TL katkı yapıyor. Toplam Kraliyet bütçesi ise 40 milyon sterlin düzeyinde. 1703 yılında yapılan Buckingham Sarayı en son 1952'de kapsamlı bir restorasyondan geçmişti. Son restorasyonda ise taş bloklar yerinden kaldırılacak, sarayın eskimiş suelektrik tesisatları da yenilecek.

 

TAKVİM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler