YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu bir savaş ilanıdır'
'Bu bir savaş ilanıdır'
14 Kasım 2012 17:24
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli muhaliflerin tek bir çatı altında birleşmesini amaçlayan Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen toplantıyı ''savaş ilanı'' olarak nitelendirdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, AFP'ye yaptığı açıklamada, Suriyeli muhalif grupların ''Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'' adı altında birleştikleri toplantıya atıfta bulunarak, ''Doha anlaşmasını, hükümetle diyaloğu kesin olarak reddetmesi nedeniyle savaş ilanı olarak görüyoruz'' dedi.

Fransa'nın SMDK'yı Suriye halkının meşru temsilci olarak tanıma kararına da tepki gösteren Mikdad, bu kararı ''ahlak dışı'' sözüyle nitelendirdi.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, Arap ülkelerine, SMDK'nın tanınması konusunda açık bir adım atması çağrısında bulundu.

Suriye Müslüman Alimler Birliği Başkanı Musa İbrahim yaptığı açıklamada, başta Arap ülkeleri olmak üzere, uluslararası toplumun Fransa'nın kararını izlemesi temennisinde bulundu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Siyasi Danışmanı Bessam Dade ise Fransa'nın kararını ''gerçekçi'' olarak nitelendirdi. Fransa'nın ''Esed rejimine dönüşün mümkün olmadığını'' anladığını söyleyen Dade, Arap ülkelerinin bu konuda henüz açık bir tavır almamış olmasını eleştirdi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler