YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ankete duyarsız kalmayın!
Bu ankete duyarsız kalmayın!
24 Ağustos 2009 10:17
Almanya, 'İslam din dersleri'nin verilmesine karşı çıkıyor

Almanya'nın Hessen eyaletinde İslam din derslerinin verilmesi ile ilgili sanal bir oylama yapılıyor. Maalesef şu anki istatistiklere göre rakamlar moral bozucu... Katılımcıların yüzde 19’u bu uygulamaya olumlu yaklaşırken, yüzde 67'lik büyük bir kısmı ise karşı çıkıyor. 


www.fr-online.de. adlı sitede yapılan ankete siz de katılabilirsiniz.


Ankete nasıl katılacaksınız? Bu linki tıkladıktan sonra  karşınıza "Ja, Deutschland ist ein multikulturelles und weltoffenes Land. Ein Islamunterricht an Schulen trägt diesem Anspruch Rechnung." şıkkı yani “İslam derslerinin verilmesini istiyorum” seçeneği gelecek. Seçiminizi yaptıktan sonra da ''Abstimmen'' yazısını tıklayın. Sonuçları istatistiksel olarak görebileceksiniz.


Kısa bir süre önce Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde de 2010 yılından itibaren bütün okullarda, Alman okul Dairesi'nin denetimi altında ve Almanya'da  yetişen öğretmenler tarafından İslam din dersi verilmesi kararlaştırılmıştı. Bu derslerin tüm Müslüman öğrenciler için zorunlu olduğu ve alınan notların not ortalamasına dahil edileceği kararı alınmıştı.


 


 


Şimdi de Almanya'nın en varlıklı eyaletlerinden biri olan Hessen  İslam din derslerini verilmesi konusunda harekete geçti. Nüfusu 6 milyondan fazla olan şehirde eğitim parasız olup, okul kitapları kütüphane sistemine göre ücretsiz olarak dağıtılıp, dönem sonunda da toplatılıyor.


Derleyen: Özcan Büyüköz


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler