YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu adamlar niye yuvarlanıyor?
Bu adamlar niye yuvarlanıyor?
28 Mayıs 2013 21:06
İngiltere'de 200 yıllık bir gelenek olan Peynir Yuvarlama Festivali, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Bu yıl 4 bin kişinin izlemek için Cooper's Hill'de toplandığı festival eğlenceli görünmesine rağmen yarışmacılar için oldukça tehlikeli bir mücadele olarak biliniyor.
 
Geçtiğimiz senelerde yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle 2010'da yasaklanan festivalin bu yıl daha güvenli olması için 3.6 kilogramlık yuvarlak peynir yerine, köpük versiyonu kullanıldı.
 
Peynirin, yaklaşık 45 derecelik açıya sahip olan bayırdan aşağı bırakılmasının ardından yarışmacılar normalde hızı 100 kilometreyi bulan peyniri yakalamak için büyük mücadele veriyor. Bu sırada yarışmacılar arasında ciddi sakatlanmalar meydana gelebiliyor.
 
Hafta sonunda gerçekleşen festivalde, 200 metre uzunluğundaki parkurda peynir kovalayan cesur yarışmacılardan biri bacağını kırarken, bunun dışında ciddi bir sakatlanma olmadığı belirtildi.
 
Festivali, ABD'nin Colorado eyaletinden gelen 27 yaşındaki Kenny Racker kazandı. İngiliz ordusunda görev yapan Chris Anderson daha önceki festivallerde üst üste 5 yıl kazanan isim olmuştu. Anderson'ın Kenya'da düzenlenen bir askeri tatbikat nedeniyle festivale katılamadığı ifade edildi.
İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler