YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brüksel'deki patlama piyasaları salladı
Brüksel'deki patlama piyasaları salladı
22 Mart 2016 11:27
Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırıların etkisiyle Avrupa piyasalarında tedirginlik hakim. Avrupa borsalarında satışlar yüzde 2`yi aştı. BIST`te de düşüş yüzde 2`ye yaklaştı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırıların etkisiyle Avrupa piyasalarında tedirginlik hakim. Avrupa borsalarında düşüş yüzde 2'yi aşarken, yurt içinde de Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi yüzde 2'ye yakın düşüşle işlem görüyor.

Haberin hemen ardından Almanya Dax endeksinde düşüş yüzde 2’ye yaklaşırken, İngiltere’de ise satışlar yüzde 2’yi aştı. 

Alman Dax endeksi saat 11:30 itibariyle yüzde 0.79, İngiltere FTSE 100 endeksi yüzde 0.44, Fransa CAC 40 endeksi yüzde 0.56 aşağıda işelm görürken, BIST 100 endeksi ise aynı saat itibariyle yüzde 1.91 düşüşle 81.812 puandan işlemde.

Dolar/TL şu saatlerde 2.87'nin üzerinde işlem görürken, Euro/TL ise 3.22 seviyesinde bulunuyor.

'TEDİRGİNLİK YURTİÇİNE DE YANSIDI'

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Rısvan Baştürk, haftanın 2. işlem gününde küresel piyasalarda haber bazlı satış baskısının ön planda olduğuna dikkati çekerek "Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırıların etkisiyle Avrupa piyasalarında tedirginlik ön plana çıktı. Almanya Dax endeksinde satışlar yüzde 2’ye yaklaşırken, İngiltere’de ise satışlar yüzde 2’yi aştı" dedi.

Yurtiçinde de yurtdışında yaşanan tedirginliğin fiyatlamalar üzerinde etkili olduğunu belirten Baştürk "Genel anlamda gelişmekte olan ülke piyasalarında negatif seyir izlenmektedir. Burada da özellikle Atlanta Fed Başkanı Lockhart’ın dün akşam saatlerinde yapmış olduğu Fed Nisan ayında faiz artırımına gidebilir açıklaması etkili olmuşa benziyor. Bu kapsamda dolar endeksinde alımlar etkili olurken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin neredeyse tamamına yakını dolar karşısında satıcılı seyretmektedir.

Hem küresel piyasalardaki tedirginlik hem de doların değerlenmesine bağlı olarak yurtiçindeki negatif seyrin devamını bekleyebiliriz. Bu aşamada Borsa İstanbul’da 82.000 seviyesi altında yapılabilecek kapanışlarda 80.000’e kadar geri çekilmeler görebilir. Kur tarafında ise 2.8960 seviyesinin üzerindeki hareketlerde 2.92 direnç noktası önemli olacaktır" diye konuştu.

 

UZMANPARA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler