YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brüksel'de polis operasyonu
Brüksel'de polis operasyonu
23 Kasım 2015 07:16
"Yakın terör tehdidi" alarmının devam ettiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de polis ekiplerince akşam saatlerinde başlatılan operasyonlarda, 16 kişi gözaltına alındı.

Çok sayıda polisin katılımıyla Molenbeek, Forest, Anderlecht, Jette, Woluwe-St-Lambert, Schaerbeek'te yapılan operasyonlar, 4 saat sürdü.

Operasyonların ardından düzenlenen basın toplantısında, 22 evin arandığı ve 16 kişinin gözaltına alındığı ancak bunlar arasında Paris saldırılarına karıştığı iddiasıyla aranan Salah Abdeslam 'ın bulunmadığı bildirildi.

Toplantıda, operasyonlar sırasında patlayıcı ve silaha rastlanmadığı, Molenbeek'te bir araca, polisin üzerine sürüldüğü için ateş açıldığı belirtildi.

- Abdeslam 'ın polisten kaçtığı iddia edildi

Belçika medyası, Abdeslam 'ın ülkenin doğusundaki Liege'te polisten kaçtığını ve E40 Otobanı'ndan Almanya istikametine gittiğini öne sürdü. Ancak basın toplantısında bu konuda açıklama yapılmazken, gazetecilerin sorularına da yanıt verilmedi.

Operasyon sırasında Brüksel şehir merkezindeki Grand Place Meydanı'na çıkan bazı yollar kapatıldı, halktan meydana yaklaşmamaları istendi. Bazı araçlar durdurularak, arama yapıldı. En az iki otelde güvenlik önlemi alınıp, müşterilerden dışarı çıkmamaları istendi.

- Terör alarmı pazartesi de devam edecek

Operasyonlar öncesi yapılan güvenlik toplantısının ardından konuşan  Belçika Başbakanı Charles Michel, cumartesi günü ilan edilen en yüksek terör tehdidi seviyesinin, pazartesi de geçerli olacağını bildirmişti.

Paris'teki gibi "birçok kişinin silahlar ve patlayıcılarla muhtemelen birçok yerde saldırılar başlatmasından" korkulduğunu belirten Michel, "çok ciddi ve yakın tehdit" nedeniyle yarın da metro ve okulların kapalı olacağını kaydetmişti.

Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip Brüksel, AB ve NATO'ya ev sahipliği yapıyor. AB ve NATO'dan yapılan duyurularda, terör alarmına rağmen pazartesi günü kurumların açık olacağı belirtildi ancak çalışanlardan dikkatli olmaları istendi. Belçika federal hükümet kurumlarının da açık olacağı ancak mümkünse personelin evden de çalışabileceği açıklandı.

- Kedi fotoğrafları paylaştılar

Belçika federal polisi, halk ile medyadan, devam eden operasyonları ve ekiplerin bulunduğu yerleri sosyal medyada paylaşmamalarını veya haber yapmamalarını talep etti.

Bazı Belçika medya kuruluşları da bu isteğe uyacaklarını açıklayarak, operasyonlar sonlanana kadar detay veren haber yapmadı. Sosyal medya kullanıcıları ise "#BrusselsLockdown" etiketiyle kedi fotoğrafları paylaştı.

Operasyonların ardından Belçika kriz merkezinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Medya ve vatandaşlara, talep edildiği üzere bu akşamki yasal müdahale boyunca gösterdikleri online sessizliklerinden dolayı teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

- Önceki gözaltılar

Belçika'da, Paris'teki terör saldırılarının ardından yoğun operasyonlar gerçekleştirilmiş, 10'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Bunlardan Hamza Attou and Muhammed Amri, Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud'a yardım etmekle suçlanırken, ismi açıklanmayan bir kişi hariç diğerleri serbest bırakılmıştı. İsmi açıklanmayan kişinin kaldığı yere yapılan operasyonda, bazı silahların bulunduğu bildirilmişti.

- Güvenlik paketi

Başbakan Michel, perşembe günü 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıklamıştı.

Paris'teki terör saldırılarına bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ilave 400 milyon avro kaynak ayrılması öngörülüyor. Taslakta ayrıca sınır kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Halen 24.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskını veya aramaların 24 saat yapılabilmesine imkan tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor. Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, ruhsatsız dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek.

Muhalefetin de olumlu yaklaştığı taslağın gelecek günlerde yasalaşması bekleniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler