YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brezilya'da yolsuzluk soruşturması: 19 yıl hapis
Brezilya'da yolsuzluk soruşturması: 19 yıl hapis
08 Mart 2016 23:15
Ülkedeki en büyük inşaat firmasının eski başkanı 19 yıl hapse mahkum edildi

Brezilya'da devlete ait petrol şirketi Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma çerçevesinde yargılanan ülkenin en büyük inşaat firmasının eski başkanı Marcelo Odebrecht, 19 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Petrobras davasına başkanlık eden Yargıç Sergio Moro, Odebrecht'i yolsuzluk, kara para aklama ve bir suç örgütüne mensup olma suçlarından 19 yıl 4 ay hapse mahkum etti.

İnşaat firmasının eski yöneticilerindenMarcio Faria ve Rogerio Santos'un da aynı cezaya çarptırıldığı belirtildi.


Brezilya'da "Araç Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan soruşturmalarda mahkum edilen en üst düzey özel sektör yöneticisi olduğu bildirilen Odebrecht ve diğer yöneticiler soruşturma kapsamında geçen yıl tutuklanmıştı. 

Savcılar, yolsuzluk skandalında Petrobras'tan ihale almak için 2 milyar dolardan daha fazla rüşvet verildiğini, bu rüşvetlerin bir kısmının iktidardaki İşçi Partisi dahil siyasi partilerin kasasına gittiğini iddia ediyor.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in, 2003-2010 arasında Petrobrasın başkanlığını yaptığı sırada, şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Bu iddialarla ilgili mart ayında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Soruşturma kapsamında en son eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva gözaltına alındı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler