YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brezilya'da 1 milyon kişi ayakta
Brezilya'da 1 milyon kişi ayakta
21 Haziran 2013 14:48
Brezilya'da, toplu taşıma zammıyla başlayan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönüşen eylemler çerçevesinde yaklaşık 100 şehirde 1 milyondan fazla kişi sokaklara döküldü.

 Önceki gün yapılan protesto çağrıları ülke genelinde cevap bulurken, protesto eylemlerinin başladığı Sao Paulo'da dün gece 300 bin kişi yürüyüş yaptı.

2014 Dünya Kupası için ayrılan milyonlarca dolarlık bütçeye tepki gösteren protestocular, eğitim ve sağlık sisteminin iyileştirilmesi ve yolsuzlukların sona erdirilmesini talep ediyor.
Başkent Rio de Janeiro'da da yaklaşık 300 bin kişinin gösteri yaptığı, diğer birçok şehirde de irili ufaklı eylemlerin düzenlendiği belirtiliyor.

Sao Paulo'daki yürüyüşe katılan Paula isimli bir gösterici, "Benim gibi emekliler çok düşük emekli maaşları alıyor. Toplu taşıma ve sağlık sigorta sistemi uygun şekilde işlemiyor. Devletin eğitime ayırdığı kaynaklar yetersiz" diye konuştu.

Lucas isimli bir diğer protestocu ise, "Aslında birçok şeyi protesto etmemiz gerekiyor, hükümetteki yolsuzluklar, hayat pahalılığı, vergiler. O kadar çok futbol sahası var ki, o kadar okul yok. Sağlık için ayrılan kaynaklar da sınırlı" ifadelerini kullandı.

Protestocular, sadece toplu taşıma ücretlerine yönelik zamları protesto etmediklerini belirterek, toplu taşıma araçlarının da daha iyi hale getirilmesi, eğitim ve sağlık alanında da yüksek standartlar talep ettiklerini dile getirdiler.

Bu arada Sao Paulo'daki barışçıl gösterilerin tersine, birçok şehirde gösteriler şiddete dönüştü. Eylemciler birçok dükkan ve işyerini tahrip ederek, kamu mallarına zarar verdiler.
Brasilia'da da protestocular Dışişleri Bakanlığı binasına yürümek isteyince polisle çatıştı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler