YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brent petrol yeniden düşüşe geçti
Brent petrol yeniden düşüşe geçti
28 Aralık 2015 13:45
Brent petrol, geçen haftaki yükselişin ardından bu haftaya sert düşüşle başladı.

Geçen hafta küresel arz fazlası endişeleriyle 35,96 dolara gerileyip 11 yılın en düşük seviyesini gören Brent petrolün varil fiyatı, ABD'de ham petrol stoklarının azalış kaydetmesinin ardından hafta içerisinde 38,07 dolara yükseldi.

Bu haftaya 37,85 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, geçen haftanın son işlem gününe göre yüzde 1,8 değer kaybederek 37 dolar seviyesine geriledi.

Batı Teksas türü ham petrolünün (WTI) varil fiyatı da haftanın ilk işlem günündegeçen haftanın son işlem gününe göre yüzde 2 civarında değer kaybederek, 37,17 seviyesine indi.

Analistler, emtia piyasalarında işlem hacminin Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcılar nedeniyle düşük olduğunu belirterek, yıl sonuna kadar fiyatlarda sert dalgalanmaların görülebileceğini ifade ediyor.

İran'ın, yaptırımların kaldırılmasının ardından günlük petrol ihracatını 500 bin varil artırabileceğine dair beklentilerin fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğuna işaret eden analistler, yükseliş isteğinin güçlenmesi için Çin ve ABD'nin büyümesine yönelik beklentilerin pozitif yönde değişmesi gerektiğini vurguluyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler