YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böyle giderse Türkiye sınırlarını Avrupa'ya kapatmak zorunda kalacak
Basir Hamarat ve Yalçın Şimşek Avrupa'da yaşanan olayları değerlendirdi. Hamarat, "Üç dört yıla kadar durum daha da kötü olacak. Böyle giderse Türkiye sınırlarını kapatmak zorunda kalacak" dedi.
Böyle giderse Türkiye sınırlarını Avrupa'ya kapatmak zorunda kalacak
25 Mayıs 2016 / 15:19 Güncelleme: 25 Mayıs 2016 / 15:22

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika Şubesi Başkanı Basir Hamarat ve UCTD Fransa Başkanı Yalçın Şimşek, Kanal A'da yayınlanan Haber Merkezi programına bağlandı. Tuğba Dalkılıç'ın sorularını yanıtlayan Hamarat ve Şimşek Avrupa'nın içinde bulunduğu durumu yorumladı. Hamarat, " Belçika ve Avrupa'nın durumu iç açıcı değil. Üç dört yıla kadar durum daha da kötü olacak. Böyle giderse Türkiye sınırlarını kapatmak zorunda kalacak" dedi.

Basir Hamarat'ın konuşmalarından önemli satırlar:

Belçika'da halk koalisyon hükümetine karşı. Çünkü halka uzun zamandır kemer sıkma politikası uygulanıyor. Alınan kararlardan kimse memnun değil.

İşçiler, çalışanlar sendika liderliğinde toplanarak ayaklandı.  Eğer bu şekilde devam ederse olaylar Avrupa'ya da sıçrar. 

Avrupa bu noktaya nasıl geldi?

Bu tür yürüyüşler Türkiye'de olduğunda dünya basını olaya müdahalede bulunuyor. Neden bu yürüyüşten hiç kimse bahsetmiyor? Bu çifte standart neden Türkiye'ye uygulanıyor. Belçika ve Avrupa'nın durumu iç açıcı değil. Alınan maaşlar ve ekonomi politikaları yetersiz, geçim mümkün olmuyor. İşçilik, istihdam sıfıra düşüyor. Üç dört yıla kadar durum daha da kötü olacak. Böyle giderse Türkiye sınırlarını kapatmak zorunda kalacak.  Çünkü siyasi istikrar sadece Türkiye'de var. Avrupa'da siyasi istikrar, üretim, ekonomik kalkınma gibi hayati politikalar yok. 

Terör örgütü ve Brüksel ilişkisi

Belçika halkı PYD-PDY-PKK gibi örgütleri barışçıl örgüt zannediyor, o şekilde lanse ediliyor. Bu nedenle bu örgütlerin ofisleri açıldığında tepki göstermiyorlar ama Belçika'da yaşayan Türkler tepki gösteriyor. Avrupa PKK'yı anlamak istemiyor. Biz PKK'nın terör örgütü olduğunu anlatmak için çadır kurduk ve insanlara anlattık.

Fransa'da neler oluyor?

Yalçın Şimşek, Fransa'da yaşanan olayları şu sözlerle değerlendirdi:

'İşverenlerin, işçileri kolaylıkla işten çıkarması' içerikli kanun parlamentoya gönderilince halk ayaklandı. Fransa'da sendikal yaşam oldukça aktiftir.  Grevleri sokak gösterileri izledi.  Fransa'nın belli bölgelerinde benzin tamamen bitmiş durumda...İstanbul'daki Gezi olaylarına benzetiliyor fakat Gezi olaylarından farklı olarak polis, polise karşı bile sendikal hakkını kullanarak gösteri yapıyor. 

Hükümetin zorla kanunu geçirmek istemesi toplumun her kesiminden insanın tepkisini topluyor. Hükümet milleti yok sayıyor. Ekonomik büyüme tamamen durmuş durumda. 

Burada bir paradoks var. Türkiye'de bir terör olayı var bu bir ülke meselesi. Terör olaylarına karşı yapılan operasyonlar Avrupa'da büyütülerek anlatılıyor. Fransa'da kanun karşısında tepkisini gösteren insanlara orantısız güç uygulanıyor.  Fransız haberlerini açtığımızda bir iki kelimeyle olaylar geçiştiriliyor. Biz olayları sosyal medyadan takip ediyoruz. Halk olağanüstü halden sıkıldı ve polis devletine karşı tepki gösteriyor.  

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

 // ahmet
Bunlar sonra tayyip bey gel bizi kurtar demesinler. Merkel sık sık geliyor şüphe len meye başladım...
26 Mayıs 2016 05:06
gúlme komsuna gelir basina
 // gurbetteki vatansever
Daha bunlar iyi gúnleriniz
Avrupaya OrtaCag yakinda geri geliyor...
25 Mayıs 2016 21:04
avrupanın durumu
 // vatansever birdost
çok daha beter olacaklar inşaallah...
25 Mayıs 2016 Çarşamba 17:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler