YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna'dan Görmez'e destek
Bosna'dan Görmez'e destek
23 Ekim 2012 17:13
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in 'orktak takvim' çağrısına Bosna'dan destek geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in dini günlerde birliktelik sağlanması amacıyla "ortak takvim" oluşturulmasına yönelik çağrısına Bosna-Hersek'ten destek geldi.

Bosna-Hersek'te 23 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen seçimlede Reis-ul Ulema seçilen ve önümüzdeki ay bu görevi devralacak olan Tuzla Müftüsü Hüseyin Kavazoviç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e "Müslümanlar için ortak takvim" önerisiyle ilgili mektup gönderdi.

Kavazoviç'in, gönderdiği mektupta şu ifadeler, yer aldı:

"Dini bayram tarihlerinin belirlenmesi hususunda hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görünmesinin yeterli olduğunu belirten 1979 yılındaki İstanbul Anlaşması'nı ve astronomi hesaplamalarını baz alan küresel bir İslam takvimi oluşturulmasının zamanı geldiği yönündeki duruşunuzu desteklemekteyiz.

Kutsal kitabımız Kur'an'da da belirtildiği üzere, Hac günleri hususunda tartışma yapılamaz. Ancak, bu hac sezonunun ardından ciddi bir şekilde küresel bir İslam takvimi oluşturulması üzerine görüşülmeli ve kimin dinimizin ve ümmetimizin birliğini destekleyip kimin desteklemediği belirlenmelidir."

Mektubunda, soykırım anılarını halen silememiş olan Boşnak Müslümanların, Kurban Bayramı'nın Balkan ve Avrupa ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanmasından dolayı huzursuz olduğunu belirten Kavazoviç, bu mektubun Bosna-Hersek'in, Diyanet İşleri Başkanlığı'na duyduğu saygı ve Türk halkına karşı hissettiği sevgiyi de ifade ettiğini vurguladı. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler