YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna Savaşı'nda hayatını kaybeden 138 kurban anıldı
Bosna Savaşı'nda hayatını kaybeden 138 kurban anıldı
19 Haziran 2016 15:45
Bosna Hersek'in doğusundaki Rogatica ve Visegrad şehirlerinde Bosna Savaşı sırasında yapılan katliamın 24. yıl dönümünde, hayatını kaybeden 138 Boşnak ve Hırvat sivil anıldı.

Törende, sivillerin cesetlerinin çıkartıldığı Paklenik ve Ivan Polje'deki toplu mezarlara çelenk bırakıldı, dualar edildi.

"Gözyaşı" Kayıp Kişiler Derneği temsilcilerinden Nazif Zimic, Paklenik'teki toplu mezardan 73 sivilin çıkartıldığını söyleyerek "Burada, 1992 yılında önce 48 Visegradlı öldürüldü, ardından 25 Rogaticalı kurbanın cesedi getirildi. 2000 yılında yapılan kazılarda toplu mezara atılan sivillerin cesetlerine ulaşıldı." dedi.

Gorazde Müftüsü Remzi Pitic de gelecekte bu tarz olayların tekrarlanmaması için insanların içindeki iyiliğe ulaşmaya çalıştıklarını ifade ederek "Masum insanları öldürmeye hangi gücün ne şekilde etkili olabileceği bilinmiyor. Tüm bu soru işaretlerinin cevabı yarınları düşünmekten başlıyor. Nasıl bir hayatımız var ve insan gibi yaşamak için ne yapmalıyım sorularının cevabını aramalıyız." diye konuştu.

Hayatta kalmayı başaran Ferid Spahic, 15 Temmuz 1992'de kamptan dışarı çıkartıldığını anlatarak "Yukarı bakmamız yasaktı. Sırp askerlerinden 11'ini sayabilmiştim. İnsanları gruplar halinde mezarın başına getiriyor ve ateş açıyorlardı." ifadesini kullandı.

Spahic, Sırp askerlerinin uzaklaştığı bir anda ormana doğru koşmaya başladığını ve kendisini Müslüman bir köyde bulduğunu kaydetti. 

Ivan Polje'deki toplu mezardan çıkartılan 65 sivil için de tören düzenlendi.

Bosna Savaşı sırasında birçok sivilin ölmesine neden olan Rogatica ve Visegrad şehirlerinde yaşanan katliamın sorumlularından Milos Panetlic ve Predrag Milisavljevic, Bosna Hersek Mahkemesi tarafından toplam 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler