YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna Hersek'teki seçimler
Bosna Hersek'teki seçimler
12 Ekim 2014 23:14
Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu (CIK) Başkanı Styepan Mikiç, bugün yapılan devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde, kayıtlı seçmenlerin yüzde 50.1'inin oy kullandığını söyledi.

Ülkede silahları susturan Dayton Barış Anlaşması'nın ardından yedinci kez düzenlenen seçimlerde sandıkların kapanmasının ardından ilk basın toplantısını düzenleyen CIK üyeleri, seçimlere katılımlara dair resmi olmayan ilk verileri kamuoyuyla paylaştı.

CIK Başkanı Mikiç, yaptığı açıklamada, toplam 3 milyon 278 bin 908 kayıtlı seçmenin 1 milyon 616 bin 960'ının sandık başına gittiğini ve oy kullanım oranının yüzde 50.1 olduğunu belirtti.

Mikiç, söz konusu orana Tuzla, Livno ve Zvornik şehirlerinin dahil olmadığını, buradaki oy pusulalarının henüz merkeze ulaşmadığını kaydetti.

CIK tarafından açıklanan verilere göre, Bosna Hersek Federasyonu'daki seçmenlerin yüzde 48.27'si, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki seçmenlerin yüzde 53.15'i ve Brçko Özerk Bölgesi'ndeki seçmenlerin ise yüzde 52'si sandık başına gitti.

Bu arada, CIK Başkanı Mikiç, saat 24.00'da (TSİ 01.00) düzenleyecekleri basın toplantısında, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine hak kazanan isimleri açıklayacaklarını, yarın öğleden sonra da resmi olmayan ilk sonuçları kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

SDA'dan seçim açıklaması

Öte yandan, ülkedeki Boşnak nüfusu temsil eden en büyük siyasi parti konumundaki Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Merkezi'nde seçim sonuçları dakika dakika takip ediliyor.

SDA'dan yapılan açıklamada, oyların yüzde 18'inin sayımının tamamladığı ve SDA'nın adayı Bakir İzzetbegoviç'in oyların yaklaşık yüzde 40'ını aldığı öne sürüldü.

Açıklamada ayrıca, Daha İyi Gelecek Birliği (SBB) Genel Başkanı Fahrudin Radonçiç'in sayılan oyların yüzde 25'ini, Sosyal Demokrat Parti (SDP) adayı Bakir Haciomeroviç'in yüzde 8'ini ve bağımsız aday Mustafa Ceriç'in de yüzde 4'ünü aldığını kaydedildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler