YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna Hersek'te ''Şam'' operasyonu
Bosna Hersek'te ''Şam'' operasyonu
03 Eylül 2014 11:24
Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı'na (SIPA) bağlı özel birlikler tarafından ülke genelinde 17 farklı noktada düzenlenen eş zamanlı operasyonda terör suçu işledikleri iddiasıyla 15 kişi gözaltına alındı.

''Şam'' kod adlı operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin, ''terör eylemlerini finanse etmek, terör eylemlerine teşvik etmek, terör eylemlerine katılacak insanları toplamak ve terörist gruplar organize etmek'' iddiasıyla gözaltına alındıkları bildirildi.

SIPA'dan yapılan yazılı açıklamada, başkent Saraybosna'nın yanı sıra Kiselyak, Zenitsa, Maglay, Srebrenik, Zvornik, Bujim ve Tesliç şehirlerinde operasyonların ve gözaltıların devam ettiği, SIPA görevlilerinin olay mahllaerinde sözkonusu suçlara dair kanıt aradığı belirtildi.

Terör eylemlerini finanse etmek, terör eylemlerine teşvik etmek, terör eylemlerine katılacak kişileri toplamak ve terörist gruplar organize etmek iddiasıyla gözaltına alınan kişilerin Suriye ve Irak'ta devam eden savaşlara katılmak üzere insan topladıkları ve onları finanse ettikleri ifade edildi.

Bosna Hersek Mahkemesi ve Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla gerçekleştirilen operasyonlara 200'ün üzerinde polisin katıldığı belirtilirken, gözaltına alınan kişi sayısının gün içinde artabileceği bildirildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler