YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna Hersek'te "okullarda şiddet" protesto edildi
Bosna Hersek'te "okullarda şiddet" protesto edildi
23 Ocak 2016 18:19
Bosna Hersek'in farklı şehirlerinde, okulda gördüğü şiddet ve taciz nedeniyle intihar ettiği öne sürülen 15 yaşında Mahir Rakovac anısına, şiddete karşı protesto yürüyüşü düzenlendi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, okulda gördüğü şiddet ve taciz nedeniyle intihar ettiği öne sürülen 15 yaşında Mahir Rakovac anısına, şiddete karşı protesto yürüyüşü düzenlendi. 

"Mahir için adalet" sloganıyla düzenlenen protestoya katılan yüzlerce kişi, Kuşatma Altındaki Saraybosna'da Öldürülen Çocuklar Anıtı'ndan meclis binasına kadar yürüdü. Fotoğraf: AA/Samir Yordamoviç

Başkent Saraybosna'da "Mahir için adalet" sloganıyla düzenlenen protestoya katılan yüzlerce kişi, Kuşatma Altındaki Saraybosna'da Öldürülen Çocuklar Anıtı'ndan meclis binasına kadar yürüdü.

Aralık ayında intihar eden Mahir Rakovac'ın annesi Alisa Mahmutovic, yürüyüşe katılarak acısını paylaşan herkese teşekkür ederken, "Birlik olursak şiddetin her türlüsüne karşı durabiliriz. Çünkü şiddet uygulayanlar korkularımızdan beslenir" şeklinde konuştu.

Mahir'in üvey babası Dubravko Lovrenovic de intihar olayının aydınlatılması için savcılığın tüm imkanlarıyla çalışmaya devam ettiğini belirterek, "Şiddet suçlarını cezasız bırakmayalım. Adalet için mücadele edelim" dedi.

Saraybosna'nın yanı sıra Zenica ve Gorazde şehirlerinde de Mahir Rakovac anısına okullardaki şiddete dikkat çekmek için yürüyüşler düzenlendi.

Mahir'in ihtiharına ilişkin iddialar

Aralık ayında, Saraybosna'da yaşadığı apartmanın 8. katından atlayarak intihar eden Mahir'in annesi Alisa Mahmutovic, oğlunun ölümünden iki yıl boyunca eğitim aldığı ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yakınlığıyla bilinen Saraybosna Uluslararası İlköğretim Okulu'nu sorumlu tutuyor. 

Oğlunun okulda taciz edildiği için bunalıma girdiğini savunan Mahmutovic, okul yönetimini tacizlere göz yummak ve öğrenciler arasında ayrımcılık yapmakla suçluyor.

Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic, iddiaların doğru çıkması halinde söz konusu okulun kapatılacağını açıklamıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler